Connect with us

Güncel

1 Kasım Dünya Kobani Günü’nde neler oldu?

Published

on

Dünya çapında yürüyüş ve mitingiler yapılan 1 Kasım Dünya Kobani Günü nedeni ile Türkiye'de de KCK, ofljr sokağa çıkmaya çağırdı. 6-7 Ekim'de Kobani bahanesi ile sokakları kan gölüne çevirenler bu kez 1 Kasım Dünya Kobani Günü bahanesi ile sokağa döküldü. Ancak bu kez korkulan olmadı ve can kaybı olmadan eylemler sona erdi.

İşte Türkiye'deki etkinliklere ilişkin ayrıntılar:

NUSAYBİN'DE GERİLİM

Nusaybin'de yüzleri maskeli grup polise ses bombası, molotof, havai fişek ve taşlarla saldırdı. 2 saat süren olaylarda polis havaya ateş açtı.

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde Kobani'ye destek için toplanan gruplar, 'Kürdistan IŞİD'e mezar olacak' sloganları atarak uluslararası İpekyolu'na çıkmak istedi. Burada önlem alan polis, grubun İpekyolu'na çıkmasını izin vermedi. Grup arasında bulunan yüzleri kapalı kişiler polise ses bombası, molotof, havai fişek ve taşlarla saldırdı. Polis de gruplara gaz bombası ve tazyikli ile müdahalede bulundu. Yaklaşık 2 saat süren olaylar sırasında polis grupları dağıtmak için zaman zaman havaya ateş açtı. Göstericiler İpekyolu'ndan ayrılıp ara sokaklara kaçarken, olaylar bir süre devam etti.

MUŞ'TA POLİSE SALDIRI

Muş'ta belediye önünde bugün toplanan ve Cumhuriyet Caddesinden sonra İstasyon Caddesine doğru yürümek isteyen yüzü maskeli gruba, polis dağılması için uyarıda bulundu. Uyarıya rağmen dağılmayan ve polise taş atan gruba polis, biber gazı ve su sıkarak müdahale etti. Polis olaylara karışan, taş atan 20 kişiyi yakalayarak gözaltına aldı.

ŞIRNAK'TA MÜDAHALE

Şırnak'ta bir grup, HDP il binası önünde toplanarak Cumhuriyet Caddesi'ne doğru yürüdü. Güvenlik güçlerinin “dağılın” uyarılarına taşla karşılık veren gruba, biber gazıyla müdahale edildi. Grup, ara sokaklara dağıldı.
 

BATMAN'DA 20 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ

Batman'da Kobani'ye destek vermek için yapılan yürüyüş ve mitinge yaklaşık 20 bin kişi katıldı. DBP'li yöneticiler sık sık yürüyüş ve mitinge katılanların olay çıkmaması için uyardı. Yaklaşık 10 kilometrelik yürüyüş sırasında partililer güzergah üzerindeki kamu binalarına saldırı olmaması için önlem aldı.

Mitingde Türkçe ve Kürtçe konuşan HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, “Herkes bu yürüyüşün sağlıklı geçmesi ve amacına uygun yapılmasından sorumludur. Hepimiz bir birimizden sorumluyuz. Sayın Cumhurbaşkanı'nın bir sözünün altına imzamı atıyorum; o da varsa yoksa Kobani. Kobani'de 48 gündür kahramanca mücadele eden YPG/YPJ'lilerin önünde 48 kez saygıyla eğiliyorum. Şükür Kobani'ye YPG sahip çıktı” dedi.

Miting ve yürüyüşe katılanların olaysız dağıldığı Batman'da polis, özellikle karakol, kamu ve banka binaları önünde sıkı güvenlik önlemleri alarak, barikatlar kurduğu görüldü.
 


SİİRT'TE YÜRÜYÜŞE ŞARTLI İZİN

Siirt Valiliği'nin dün yaptığı kentte hiç bir gösteriye izin verilmeyeceği açıklamasının ardından güvenlik güçleri kentte geniş güvenlik önlemleri alırken, esnafların kepenk açmadığı görüldü.

BDP il binası önünde toplanan grup Barış Mahallesi'ndeki Orhan Doğan Parkı'na yürümek istedi. Önlem alan polis, partililerden slogan atılması, örgüt flamalarının taşınması ve güvenlik güçlerine taş ve molotof atılmamasını istedi. Bunların olması halinde sert müdahalede bulunulacağının belirtilmesi üzerine DBP'liler de hiç bir şekilde olay olmayacağını söylemesi üzerine yürüyüşe izin verildi. Parka yürüyen kalabalık, buradaki basın açıklamasının ardından dağıldı.

İZMİR'DE OLAYSIZ ETKİNLİK

İzmir'in Alsancak semtindeki HDP il binası önünde toplanan yaklaşık bin kişi, Kobani'ye destek sloganları attı. HDP'nin yanı sıra, çeşitli siyasi partiler ile sivil toplum örgütü üyeleri de destek verdi. Kıbrıs Şehitleri caddesi üzerinden Sevinç Pastanesi önüne kadar yürüyen protestocular, zaman zaman hem Kobani'deki IŞİD saldırılarını, hem de hükümeti, protesto etti. Yaklaşık bir saat süren yürüyüş sonrasında, kalabalık, gruplar halinde dağıldı. Bir grup genç ise, cadde üzerinde biraz daha kalıp kürtçe şarkılar söyleyip, halay çektikten sonra ayrıldı. Bu arada polis de büyük güvenlik önlemleri aldı. Ancak resmi polisler, bölgeden uzakta tutuldu. Sivil polislerin daha yoğunlukta oldukları gözlendi. Protestoculara, hafta sonu olduğu için daha yoğun olan caddede vatandaşlardan da yine herhangi bir tepki gelmedi.

TUNCELİ

Tunceli'de Moğultay Mahallesi Sanat Sokağında bir araya gelen grup, sloganlar atarak Seyit Rıza Meydanı'na kadar yürüdü.
Burada, Tunceli Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tunç'un açıklamasının ardından grup, Sanat Sokağı'nda bir süre slogan attıktan sonra olaysız dağıldı.

ELAZIĞ

Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanında bulunan parkta toplanan bir grup sloganlar atarak, Hastane Caddesi'nden Postane Meydanı'na kadar yürüdü. Burada grup adına açıklama yapan KESK Elazığ Şubesi Dönem Sözcüsü Kenan Korkmaz, “Türkiye Kobani dayanışma bileşenleri olarak bizler de bugün dünyanın birçok yerinde olduğunu gibi Türkiye çapında da Kobani halkının sesi soluğu oluyoruz” dedi.

MALATYA

Emek ve Demokrasi Platformu ile bazı sivil toplum kuruluşlarının üyelerinden oluşan grup, Yüzüncü Yıl Kavşağı'nda toplanarak, Milli Egemenlik Caddesi'nde ellerinde dövizlerle sloganlar atarak yürüdü. PTT Meydanı'na gelen grup adına konuşan Platform Başkanı Hasan Demirtaş'n açıklamasının ardından grup, dağıldı.

KIRŞEHİR

Kırşehir'de bir grup, Türkçe ve Kürtçe yazılı pankartlarla Lise Caddesi'nden Cacabey Meydanı'na kadar yürüdü. Burada yapılan basın açıklamasının ardından grup dağıldı. 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir