Connect with us

Güncel

Kobani’ye gidenler gerçekten Peşmerge imiş!

Published

on

Kobani'ye gönderilen Peşmerge askerlerinden bazılarında USA askeri üniformalarının bulunması zihinleri bulandırmış ve yüzleri maskeli Peşmergelerin Amerikan askeri olup olmadığı şüphesini doğurmuştu. Ancak Şanlıurfa Suruç'a ulaşan ve orada bir süre konaklayan Peşmerge askerlerinden 9'u firar etmeye kalkışınca gerçek ortaya çıktı. Kamp alanından dağlık bölgeye kaçan 9 Peşmerge askeri Türk güvenlik güçleri tarafından bulunarak, birliğe teslim edildi. Firara kalkışan Peşmergelerin gerçekten Kürt olmaları Kobani'ye giden askerlerin de Amerikalı olduğu şüphesini boşa çırkartmış oldu!

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından Suriye'nin Kobani kentine gönderilen ve Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde bir süre bekleyen Peşmergelerden bazılarının, hasta olduklarını söyleyerek savaşa gitmemek için mazeret bildirdikleri, bazılarının da kaçmaya kalkıştığı ortaya çıktı.

Kobani'ye gönderilen ve dünya çapında tartışma konusu olan 155 Peşmerge askeri, daha savaşa girmeden ciddi fireler vermeye başladı.

TAHTİRAVALLİ İLE SAVAŞA GÖNDERİRSEN…

Peşmerge askerlerinin Kobani'ye gidişi öncesi geniş tartışmalar yaşandı. Kaç kişi olacağı, nasıl geçeceği, hangi silahlarla gideceği tüm boyutları tartışma konusu oldu.

Sonunda Peşmerge askerinin ilk bölümünün hava, ikinci bölümünün ise araçlarıyla birlikte karayolundan Türkiye'ye geçmesi planlandı. Bu karar sonrası 84 peşmerge geçen çarşamba gününün ilk saatlerinde özel uçakla Şanlıurfa GAP Havalimanı'na indi ve yoğun güvenlik önlemleri arasında Suriye sınırındaki Suruç'ta bulunan Çukobirlik'e ait binaya yerleştirildi.

YPG'ye eğitim ve destek amacıyla yanlarında getirdikleri ağır silahları ile birlikte 38 araçla habur Sınır Kapısı'ndan çarşamba günü yola çıkan 71 peşmerge ise halkın yoğun ilgisi arasında Türkiye içerisinde saatler süren DAVULLU-ZURNALI yolculuğunu başlattı.

9 PEŞMERGE MOLADA FİRAR ETTİ

Peşmergenin geçişine Türzk ügvenlik güçleri güvenlik ve lojistik hizmeti verirken, bu birimlerde çalışan görevliler de Peşmerge askerlerinin “FİRAR” girişimi başta olmak üzere Peşmergelerin ilginç olaylarına tanıklık yaptı.

Türk emniyet güçlerinin  anlattığına göre firar girişimi şöyle gerçekleşti:

Habur'dan çarşamba sabahı giren ve saatler süren yolculuğun ardından 71 peşmergenin bulunduğu konvoy, gece saat 21.30 sıralarında Şanlıurfa'ya 25 kilometre kala bir tesiste yemek molası için durdu. Türk güvenlik güçlerinin de zırhlı araçlarla eşlik ettiği peşmergelerden 9'u, yemek molası sırasında ortadan kayboldu. Yokluğu farkedilen Peşmergeler,  tuvalet ve diğer tesislerde aramalara rağmen bulunamadı. Bunun üzerine kaybolan Peşmergelerin firar etmiş olma ihtimalini gözönünde bulunduran güvenlik güçleri kayıpları çevrede aramaya başladı.

Türk güvenlik güçlerinin görüştüğü bazı vatandaşlar, 9 peşmergenin birlikte yakındaki dağlık araziye doğru gittiğini söylemesi üzerine aramalar bu bölgeye kaydırdı.

Arazide arama yapan polis ve askerler 20 dakika sonra 9 peşmergeyi ağaçlık alanda yakaladı. Kobani'ye gitmek istemediklerini söyleyen bu peşmergeler arkadaşlarının yemek yediği tesise getirildi ve olay büyütülmeden kafiledeki yerlerini almaları sağlandı. Kafile ardından Suruç'a hareket etti.

SAVAŞA GİTMEMEK İÇİN 40 DEREDEN SU GETİRDİLER

Peşmergeler 20 saati bulan yolculuğun ardından perşembe günü saat 03.00 sıralarında Suruç'a ulaştı ve bir gün önce havayolu ile gelen ilk grubun beklediği Çukobirlik binasına yerleşti. Suriye sınırına 4 kilometre uzaklıktaki binada bekleyen peşmergeler, burada kendilerine tahsis edilen ranza ve yatakları beğenmediklerini söyleyerek değiştirilmesini istedi.

Herkesi şaşırtan bu istek sonrası peşmergeler mecburen konakladıkları binada kendilerine ikram edilen yemeği de beğenmedi. Kendilerine gönderilen hazır yemeğin doyurucu olmadığını ve içinde et bulunmadığı şikayeti üzerine, Kaymakamlık tarafından gönderilen yemek değiştirildi ve cuma gecesi Kobani'ye geçene kadar da peşmergeye dürüm halinde kebap ile baklava ikram edildi.

“HASTAYIM” MAZERETİ

Bu arada Çukobirlik binasında kaldıkları sürede peşmergelerden bazıları sık sık karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetiyle hasta olduklarını söyledi. Yapılan kontrollerde herhangi bir sağlık sorununa rastlanmayan peşmergelerin verilen ilaçları kullanmalarına rağmen hastalıklarının sürdüğünü söyleyerek hastaneye sevk edilmelerini istediği de öğrenildi.

SLOGANLARLA GİTTİLER

Suruç'a geldikten 42 saat sonra bulundukları binadan çıkış yapan peşmergeler cuma akşamı zırhlı araçlar eşliğinde Suriye sınırına hareket etti. Güvenlik güçlerinin eskortu eşliğinde daha önce ülkesini terk eden Suriyelilerin geçiş yaptığı Yumurtalık bölgesine yaklaşıldığı sırada tüm araçların farları söndürüldü ve olası saldırı durumuna karşı tedbir alındı. Ancak bu sırada IŞİD militanlarının Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın bulunduğu bölgeye yönelik havan saldırı başlatması üzerine peşmergeler tedirgin oldu. Yaklaşık 45 dakika süren bekleyişin ardından koalisyon uçaklarının IŞİD'in bulunduğu bölgelere yönelik bombardımanının ardından sessizlik oluştu ve peşmergeler Suruç'a ulaştıktan 43 saat sonra cuma günü saat 22.00 sıralarında Kobani'ye geçiş yaptı.

6 OBÜS SURUÇ'TA KALDI

Öte yandan YPG'lilere yanlarında götürdükleri ağır silahları ile havan ve katyuşya füzelerinin kullanımına ilişkin eğitim verecek olan peşmergelerin yanlarında getirdiği 6 obüs ise Kobani'de kullanımına uygun olmadığı gerekçesiyle Suruç'ta bırakıldı. Çukobirlik'e ait binada kalan obüsleri, peşmergelerin Kobani'den çıkışlarının ardından yeniden beraberlerinde Irak'a götürecekleri kaydedildi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir