Connect with us

Güncel

PKK uluslararası arabulucu istedi

Published

on

KCK’nın yürütme konseyi eş başkanı Cemil Bayık, Avusturya’nın Der Standard gazetesine konuştu.

ABD ARABULUCU OLABİLİR

Bayık, “Bir hareket olması gereken noktaya ulaştık. Bu yüzden üçüncü güçlerin bu süreci gözlemlemesini istiyoruz. Bu, Amerika Birleşik Devletleri olabilir. Uluslararası bir delegasyon da olabilir” açıklamasında bulundu.

“Halka yönelik saldırılar devam etmesi durumunda gerilla tekrar devreye girecek. Tüm dünya bizim 2013 Nevruz’unda ateşkes istediğimize, sorun barışçıl bir biçimde çözmek istediğimize şahittir. Ama Türkiye bize başka seçenek bırakmazsa, kendimizi savunuruz” diye konuştu.

Bayık, Türkiye'nin Kürtlere karşı direkt dahil olmadan ancak İslamcı militanlara destek olarak bir savaş yürüttüğü suçlamasını yineledi. Bayık, Türkiye ve PKK için “savaş ile çözüm olamaz, dolayısıyla mutlaka siyasi bir çözüm aranmalı” dedi. .

SALDIRNI OLURSA GERİLLA DEVREYE GİRECEK

Cemil Bayık, “Halka yönelik saldırılar devam etmesi durumunda gerilla tekrar devreye girecek. Tüm dünya bizim 2013 Nevruz’unda ateşkes istediğimize, sorun barışçıl bir biçimde çözmek istediğimize şahittir. Ama Türkiye bize başka seçenek bırakmazsa, kendimizi savunuruz” dedi

KÜRTLER ORTADOĞU'DA BELİRLEYİCİ GÜÇ

Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı verdikleri mücadeleyle Kürtlerin sorunlarının uluslararası alana taşındığını belirten Bayık, “Kürtler, Ortadoğu’da belirleyici bir güçtür. Kürtler katılmazsa, Kürtler içine alınmazsa, Ortadoğu’daki sorunlar çözülemez. Ortadoğu’nun yeniden şekillenmesi için Kürt sorununun çözülmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

TEK YANLI ÇABANIN SINIRI

Çözüm sürecinin çok kritik bir aşamada olduğunu belirten Bayık, kendilerinin adım atılması yönündeki taleplerine karşılık, Türkiye’nin buna hazır olmadığını belirtti. Bayık, kendilerinin tekrar Türkiye’ye karşı savaşmak gibi bir niyetleri olmadığını, ancak ‘tek yanlı çabaların da bir sınırı olduğu’ dile getirdi.

ROJAVA’DAN SONRA SIRADA TÜRKİYE VAR

Türk özel birliklerinin IŞİD teröristleri ile ortak çalıştığını iddia eden Bayık, “Güney Kürdistan’da otonom bir bölge oluştu ve sırada Rojava var. Ondan sonrasında ise Türkiye var ve Kürtlere bir statü tanıması gerekiyor. Türkiye ise bunu tüm imkânlarını kullanarak engellemeye çalışıyor. Türkiye, Suriye’de (Rojava’da) geliştirilen oluşumları yok etmek istiyor ve bunun için ise IŞİD’i kullanıyor. IŞİD üzerinden Ortadoğu’daki etkinliğini güçlendirmek istiyor. Bunun yanında Kürtler de kurban edilmek isteniyor” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’IN POLİTİKASI TÜRKİYE’Yİ İÇ SAVAŞA GÖTÜRÜYOR

Türkiye’deki çözüm sürecinin Kobanî’den bağımsız ele alınamayacağını dile getiren Bayık şöyle devam etti:

“IŞİD’e karşı AKP’den barış için siyaset geliştirmesini beklemek ‘safça‘ bir tutum olur. Kürtler ülkenin tüm bölgelerinde ayağa kalktılar ve Kobanî’deki direnişi destekliyorlar. Bu direniş insanlık, kardeşlik ve çok dinliliğin mücadelesidir. IŞİD ise tüm bu değerlere karşı. Eğer AKP, IŞİD’in siyasetini destekliyorsa, bu siyasetin barış için olmasını beklemek oldukça ‘safçadır’.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yürüttüğü politika Türkiye’nin izolasyonuna ve ülke içinde bir iç savaşa götürüyor. AKP’den sadece boş vaatler geldi. AKP herkesi kandırdı; sorunu çözmek gibi bir meselesi yok. PKK’yı yok etmek için zamana oynuyor. Türkiye’nin direnişe tahammülü yok; sivil halka karşı, eylemlere, eleştiri yapan gazetecilere ve muhalefete karşı sertlikle cevap veriyor. Ve AKP, tüm devlet aygıtını kontrolü altına almaya çalışıyor.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir