Connect with us

Güncel

Almanya ile KARİKATÜR krizi

Published

on

Ünlü çizerler Achim Greser ve Heribert Lenz’in imzasını taşıyan karikatür, 2011 yılının Kasım ayında Almanya’nın saygın gatezelerinden Frankfurter Allgemeine’nin pazar sayısında yayımlanmıştı. Karikatür bu yıl da Baden-Württemberg eyaletindeki liselerde okutulan yardımcı ders kitaplarından birine konuldu.

KARİKATÜRDE NELER VAR

Karikatürde, Bavyera’daki Alp Dağları’nda tipik bir dağ restoranının Türkiyeli göçmenlerin eline geçtiği, onlar tarafından işletildiği görülüyor. Restoran, Alman müşterilerin nargile içip Anadolu usulü acılı yemek yediği, dansözlü eğlencenin sunulduğu bir mekan olarak resmediliyor. Altında ise ‘Türklerin Almanya’daki 50 yılı – Bir başarı öyküsü’ yazıyor.

AKP’nin tepkisi ise daha ziyade karikatürde restoran sahibinin Türk olduğunu vurgulamak için, bekçi köpeğinin kulübesinin üzerinde “Erdoğan” yazmasından kaynaklandı.


*  *  *

Karikatürdeki ifadelerin çevirisi şöyle:

Üzrüms Alpenglück

Üzrüm’ün Alpler Mutluluğu

Himmelherrgottsakramentwasguckstdu? Hassu bestellt Brotzeit mit scharf!

Ne bakıyorsun Allahın belası? Acılı atıştırmalık isteyen sen değil miydin!

Heute Hüttenzauber mit Bauchtanz

Bugünün programı: Göbek danslı dağ eğlencesi

 50 Jahre Türken in Deutschland: Eine Erfolgsgeschichte

Türklerin Almanya’daki 50 yılı – Bir başarı öyküsü

*  *  *

BÜYÜKELÇİ DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILDI

Karikatür, Erdoğan’a ve Almanya’daki Türk toplmuna hakaret edildiği’ni öne süren AKP hükümetini öfkelendirmiş, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi dün dışişleri bakanlığına çağrılıp Bakan Yardımcısı Naci Koru tarafından Türkiye’nin rahatsızlığı iletilmişti.

Dışişleri’nden yapılan açıklamada da karikatürün yardımcı ders kitaplarında kullanılması, “Almanya’da artmakta olan ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının bir yansıması” olarak değerlendirilmişti.

Açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

“Özgürlük kisvesi altında gerçekleştirilen, kişilik haklarının ihlalinin yanısıra toplumsal nefret, yabancı düşmanlığı ve islamofobiyi körükleyen bu tür girişimlerin demokrasilerde yeri yoktur.”

Dışişleri Bakanlığı'nın dünkü açıklamasında karikatürün ders kitabından derhal kaldırılması istenmiş ve, “Almanya’daki Türkler ve Müslümanlar arasında dışlanmışlık hissi yaratarak entegrasyon politikalarındaki başarısızlığın gerçek nedenini teşkil eden bu ve benzer tarzdaki uygulamaların bir an evvel düzeltilmesini umuyor, kabulü imkansız bu tür durumların tekrarlanmaması için Alman makamlarının gerekli hassasiyeti göstermesini ivedilikle bekliyoruz” denmişti.

Almanya’dan beklenen resmi yanıt ise jet hızıyla geldi.

Baden-Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann, “Böyle bir olay nedeniyle insan nasıl bu kadar sinirlenir, anlamış değilim” dedi. Kretschmann, “Karikatür karikatürdür, bir şeyi karikatürize eder, bu nedenle zaten ona karikatür denir” diye konuştu.

Federal sistemle yönetilen Almanya’da eğitim ve öğretim eyaletlerin sorumluluğunda.

“ERDOĞAN'IN NE YAPTIĞINI BİLİYORUZ”

Kretschmann şunları söyledi:

“Erdoğan’ın amacı, dikkatleri kendi ülkesindeki hukuksuzluklardan başka yöne çekmek. O önce kendisinin eleştiriye nasıl tepki gösterdiğiyle ilgilensin. Onun neler yaptığını biliyoruz ve bizi oldukça rahatsız ediyor.”

Baden-Württemberg Eyalet Başbakanı, konu ders kitapları olunca Alevileri örnek göstererek Türkiye’yi eleştirmeyi de ihmal etmedi:

“Türkiye’de Aleviler okulda zorunlu din dersine girmeyi reddedip kendi din derslerini alma hakkına bile sahip değil.”

Kretschmann, bu akşam Eğitim Bakanı  Andreas Stoch (SPD) ve Stuttgart Başkonsolusu Ahmet Akıntı’nın görüşmesinde ele alınacağını söyledi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir