Connect with us

Güncel

Bakanlar Kurulu çekildi

Published

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimlerin yenilenmesine ilişkin kararının dün akşam Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından Davutoğlu, bugün Cumhurbaşkanlığı'na Bakanlar Kurulu'nun çekilmesine dair işlemle ilgili bir yazı yazdı.
Davutoğlu imzalı yazıda, “7 Haziran 2015 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimleri sonuçlarına göre yeni bir hükümet teşkiline imkân sağlamak üzere ilgi (a) yazı ile istifası sunulan ve yeni Hükümet kuruluncaya kadar görevine devam etmesi ilgi (b) yazıyla uygun görülen 62’nci Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine dair ilgi (c) yazınızla bildirilen karar çerçevesinde, Anayasanın 114. maddesi uyarınca çekilmiştir” denildi.
ERDOĞAN: HÜKÜMET KURULANA KADAR GÖREVE DEVAM EDİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasını taşıyan kararda da, şu ifadeler yer aldı:
“İlgi (a) yazımız ile Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine karar verildiğinden, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 114 üncü maddesi gereğince, Konya Milletvekili ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere Başbakan olarak atanmıştır.
Seçilecek Bakanların atanmaları yapıldıktan sonra geçici Bakanlar Kurulu Listesi bilahare gönderilecektir.
Diğer taraftan, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimleri sonuçlarına göre yeni bir hükümet teşkiline imkân sağlamak üzere istifası sunulan ve yeni hükümet kuruluncaya kadar görevine devam etmesi tarafımızca uygun görülen, ancak bu defa ilgi (b) yazı ile Anayasanın 114 üncü maddesi gereğince görevinden çekilen Bakanlar Kurulunun, keyfiyette henüz bir değişiklik olmadığından, geçici Bakanlar Kurulu kuruluncaya kadar görevine devam etmesini rica ederim.”
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir