Connect with us

Güncel

RTÜK seçiminde karar günü

Published

on

Anayasa Mahkemesi (AYM) CHP’nin seçimde birleşik oy pusulası kullanımıyla ilgili işlemle MHP’li üyenin seçimine ilişkin TBMM kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı davada ilk ve esas incelemesini bugün birlikte yapacak. AYM, CHP’nin itirazlarını haklı bulur ve RTÜK’e üye seçimine ilişkin TBMM işlemi ve kararıyla ilgili iptal ve yürütmeyi durdurma kararı verirse, RTÜK’e üye seçiminin yenilenmesi gündeme gelebilecek. CHP’nin başvurusu reddedildiğinde ise anayasaya aykırılık tartışıldığı kadarıyla kalacak.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda (RTÜK) parti kontenjanlarından üç boş üyelik vardı. 7 Haziran seçimleri sonuçlarına göre ise olağan beklenti, RTÜK’teki iktidar partisi AKP’ye ait kontenjandan bir üyeliğin muhalefete geçmesi idi. Buna göre de üç üyelikten birinin AKP, birinin MHP adayları arasından seçileceği netti. Tartışma, üçüncü üyenin seçimlerde eşit sayıda 80’er milletvekili çıkaran MHP’den mi yoksa HDP’den mi seçileceği ve seçimin nasıl yapılacağı noktasında yaşanmıştı. HDP ve CHP, bunun için HDP ve MHP adayları arasından kur’a çekilmesini isterken AKP buna karşı çıkmıştı.
MHP, daha fazla oy aldıkları gerekçesiyle kendi partilerine verilmesini istemişti. Ancak hemen devamında AKP ile MHP’nin ittifakı gündeme gelmiş, TBMM’nin AKP’li yeni başkanı İsmet Yılmaz da itirazlara rağmen bu ittifak planını uygulamış, kura yerine birleşik oy pusulası yöntemiyle 14 temmuz’da TBMM Genel kurulunda seçim yaptırmıştı. Seçimde AKP, İlhan Yerlikaya ve Murat Zelan’ı; MHP ise Hayati Bice ve Esat Çıplak’ı aday göstermiş, yapılan gizli oylamada en çok oyu alan AKP adayı Yerlikaya ile MHP adayı Esat Çıplak RTÜK üyeliğine seçilmişti.
Üçüncü üyelik içinse MHP Arif Fırtına ve İsmail Yolcu’yu; HDP ise Filiz Koçali ve Nevruz Uğur’u aday göstermişti. Ve AKP-MHP ittifakıyla yapılan tartışmalı oylamada, CHP’nin de desteklediği HDP’nin adayı Koçali 157 oy alırken; AKP’nin de desteğiyle 295 oy alan MHP’nin adayı Arif Fırtına RTÜK’ün 3.yeni üyesi olmuştu.
Taraf- Adnan Keskin
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir