Connect with us

Güncel

İstihbarat raporu: PKK savaşa böyle hazırlanmış

Published

on

İstihbarat birimleri PKK'nın şehirlerdeki yapılanması, hava harekatlarından korunmak için geliştirdiği taktikler ve örgütün para kaynaklarına ilişkin bir rapor hazırladı.
Örgütten kaçarak güvenlik kuvvetlerine teslim olan teröristlerin ifadeleriyle hazırlanan raporda önemli tespitlere yer verildi. Rapora göre, sadece Şırnak'ın bir ilçesine şehir savaşlarında kullanılmak üzere 200 adet pompalı tüfek, kalaşnikof ve rpg-7 tanksavar füze gönderildi. Silah ve mühimmatlar ilçedeki bazı evlere depolandı. Bu silahlar şehirlerde öz savunma birimleri adı altında faaliyet gösteren teröristlere dağıtıldı. 
Rapora göre, öz savunma birimleri örgütün dağ kadrosunda en az iki yıl kalanlardan oluşuyor. Bunlar arasında Kuzey Irak'tan Türkiye'ye legal yollarla giriş yapanlar da bulunuyor. 
Raporda örgütün hava harekatlarından korunmak için geliştirdiği taktiklere de yer verildi. Buna göre, bölgedeki askeri havaalanları yakınlarında uçakların kalkışını gözleyerek Kandil'e haber veren birimler bulunuyor. 
Örgüt hem yurtiçi hem de yurtdışında hava harekatlarından korunmak için “intişar” adı verilen beton sığınaklar inşa etti. Ancak bunların büyük bölümü hava harekatlarında kullanılan akıllı mühimmatlarla kullanılamaz hale getirildi. 
Raporun örgütün finans kaynaklarına ilişkin bölümündeki bilgilere göre ise PKK, vatandaşlardan, işadamlarından ve kaçakçılardan vergilendirme adı altında para topluyor. Belirlenen miktarı vermeyenler iki katı ödemek zorunda kalıyor.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir