Connect with us

Güncel

Beyaz bayrak fikri Alo 155’ten!

Published

on

Nusaybin’in Yenituran Mahallesi Azizoğlu Sokak üzerindeki evinde yaşayan ve diyaliz hastası olan Seyit Hasan Tekin, sokağa çıkma yasağı sırasında zor anlar yaşadığını anlattı. Tekin, şunları söyledi:
 
“POLİS 'ÇUBUĞA BEYAZ BEZ BAĞLAYIN GELİN' DEDİ”
“Ben diyaliz hastasıyım, rahatsızlandım cihaza bağlanmak zorundaydım. 112 acil servisi aradım, bize ’çarşı merkezindeki Dörtyol’a gelin. Sizin evin orası çok tehlikelidir’ dediler. Ben de 155 polis hattını aradım  Polis de ’çubuğa beyaz bez bağlayın gelin’ dedi.  
 
Ben, eşim ve bir komşumuzla beraber elimize aldığımız beyaz bayraklarla sokağa çıktık. Polis aracıyla karşılaştık, bizi durdurup nereye gittiğimiz sordular. Diyaliz hastası olduğunu ve hastaneye gideceğimi söyledim. ’Gidebilirsiniz biz hastalara ve kadınlara bir şey demiyoruz’ dediler. Biz de evimizden yaklaşık 1500 metre uzaklıktaki  Dörtyol’a ulaştık. Bir ambulans geldi biz de bizim çağırdığımız ambulanstır diye durdurduk. Bizim için mi geldiniz diye sorduğum da bir doğum hastasını almaya geldiklerini söylediler. Ambulans doğum hastasını almaya gitti, biz orda kaldık.”
 
“DOĞUM HASTASINI ALAN AMBULANSA BİNDİM”
 
Dörtyol Mevkii’nde bir süre bekleyip yeniden 112 Acil Servisi telefonla aradıklarını belirten Seyit Hasan Tekin, bu kez kendilerine 4 kilometre mesafedeki Otogar Mevkii’ne ya da 1 kilometre mesafedeki Hükümet Konağı veya Ahmet Kaya Köprüsü üzerine gelmelerinin istendiğini söyledi. 112 Acil Servis’in söylediği yerlerin uzak olduğunu ve kendilerine oraya gidemeyeceğini anlattığını belirten Tekin, “Bana Dörtyol’a gelmeyeceklerini söylediler. Biz de başka çare olmayınca eve dönmeye karar verdik. Evin yolunu tutuk eve giderken doğum hastasını alan ambulans bize doğru gelince ben de durdurdum. Onlardan rica ettim, diyaliz hastasıyım hastaneye gitmek zorundayım dedim. Onlar da yer olmadığını, beni alamayacaklarını söylediler. Biraz bekleyip düşündüler. Onlar da baktılar ki çaresizim bir kişi önden çıkıp arka tarafa bindi. Ben de tek başıma ambulansın önüne bindim. Ailem beyaz bayrakla eve döndü. Biz de hastaneye gittik. Beni tedavi altına aldılar, gece 3’te tedavim bitti. Ben eve gitmek isteyince doktorlar beni bırakmadı. Ben de o gece kaldım sabah sokağa çıkma yasağı kalktı bende eve geldim” dedi.
 
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ: “SAĞLIK HİZMETLERİ AKSAMADI”
 
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü, yazılı açıklamasında sokağa çıkma yasağı süresince Nusaybin İlçesi’nde sağlık hizmetlerinin aksamadığını bildirdi. Açıklamada şöyle denildi:
 
“Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağının başladığı 2 Ekim 2015 tarihinden bugüne (6 Ekim 2015) kadar yürütülen sağlık hizmetleri ile ilgili olarak, bu süre içinde 112 acil çağrı merkezimize  bütün il genelinden 17745 çağrı gelmiş, 425 vakaya gidilmiştir. Güvenlik gerekçesiyle 26 vakaya gidilememiştir. Bu vakaların bir kısmını güvenlik sağlanan zamanlarda 112 ambulanslarınca alınmış, bir kısmı kendi imkanları ile hastanelere ulaşmıştır.   Sokağa çıkma yasağının uygulandığı Nusaybin ilçemizdeki Nusaybin Devlet Hastanesi’ne 102 vaka, Nusaybin Devlet Hastanesi’nden ilçe dışı hastanelere 14 vaka 112 ambulanslarıyla, bir vaka da helikopter ambulansla Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne nakledilmiştir. Bu süre boyunca Nusaybin Devlet Hastanesi sağlık hizmeti sunmaya devam etmiş, bu sürede başvuran 424 hasta hastanemizin hizmetlerinden faydalanmıştır. Bu 4 gün de 26 doğum ve 20 ameliyat gerçekleştirilmiştir. Bu dönemde Nusaybin Devlet Hastanesi’ne diyaliz için 25 hasta baş vurmuş. seansları aksatılmadan yapılmıştır.”
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir