Connect with us

Güncel

Devlet 1 yıl önceki delilden iz sürecek

Published

on

Ankara'daki barış yürüyüşünü kana bulayarak Türkiye tarihinin en kanlı eylemini gerçekleştiren teröristler, elini kolunu sallayarak girdikleri alanda katliam yaparken hükümet güvenlik zaafiyetini kabul etmedi. Sosyal medyada sanatçıların paylaşımlarından terörist yaratmaya çalışan Devletin tüm istihbarat birimleri ise bir gece önce teröristlerin belki de canlı bombaların bangır bangır ilan ettiği katliamın habercisi paylaşımları ise görmedi. Şimdi elinde kanıtsız cascavlak ortada kalan istihbarat birimleri müsrif bakkal gibi eski defterleri karıştırmaya başladı. Yandaş medyanın manşetine çektiği haberlere göre, devletin tüm istihbarat birimleri geçen yıl ele geçirilen 33 intihar yeleğinin peşine düşmüş. Geçen yıl ele geçirilen bu 33 yelekle ilgili madem ki bazı kanıtlar, emeraler vardı neden bugüne kadar üzerine  gidilmedi? Eski Başbakan, yeni Cumhurbaşkanı'nın dediği gibi demekki yan gelip yattılar ki yeni uyanıyorlar. Kim bilir belki de Ankara Gar'ı önündeki katliamda bu kadar çok can kaybı olmasaydı yine emniyet güçleri yine yelkinip galu beladan kalma izlerin peşine düşmeyecekti.
Yandaş gazetelerden Yeni Şafak, işte bu 33 intihar yeleğinin haberini “33 yelek alarmı” başlığı ile manşete taşımış. İşte gazetenin haberinden bir bölüm: 
“Başkentte KESK, DİSK, TMMOB, Tabipler Birliği ve diğer sivil toplum kuruluşlarının Sıhhiye Meydanı'nda gerçekleştireceği 'Savaşa İnat Barış Hemen Şimdi' başlıklı miting için toplandığı Tren Gar'ında meydana gelen bombalı saldırının ayrıntıları netleşmeye başladı.
FÜNYE KULLANILDI

Türkiye'yi yasa boğan saldırıyı 2 canlı bombanın yaptığı kesinleşti. 97 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda canlı bombaların IŞİD üyesi oldukları ihtimali üzerinde duruluyor. Canlı bombaların kimliklerini tespit işlemleri ise sürüyor. Saldırıda kullanılan demir bilyelerle güçlendirilmiş TNT patlayıcılarının hücum yeleğine yerleştirildiği belirtiliyor. Patlayıcıların uzaktan kumanda yerine elbombası fünyesi ile tetiklendiği ihtimali de ağırlık kazandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, cumhuriyet tarihinin en kanlı terör eyleminin faillerini bir an evvel ortaya çıkarmak ve kimlik belirleme işlemlerini hızla tamamlamak için 30 savcı görevlendirdi. Savcılar gruplar halinde vardiyalı olarak çalışıyor.
İKİSİ DE ERKEK

Saldırıyı gerçekleştiren 2 teröristin kimliklerini belirleme çalışmaları ise sürüyor. Adli Tıp'ta teröristlerin cesetleri farklı bir bölümde inceleniyor. 2 bombacının da sol kolunda aşı izi olduğu tespit edildi. Bu da iki teröristin Türk olduğu ihtimalini güçlendirdi. Teröristlerin yaşı ise tespitlere göre 30-35 arasında. Bu arada, teöristlerden birinin kadın olduğu iddiaları ortaya atılmıştı. Kadın cenazelerinden birisinin üzerindeki barut yoğunluğundan dolayı böyle bir iddiada bulunulduğu belirtildi.
IŞİD İHTİMALİ VAR
Korkunç saldırıyla ilgili her türlü ihtimal üzerinde duruluyor. Teröristlerin kimlikleri belirlenemedi ancak yapılan inceleme sonucu elde edilen ilk bulgular ışığında saldının terör örgütü IŞİD tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Bombacıların kimliği ve bağlı bulundukları örgüt, çalışmaların tamamlanmasıyla tespit edilecek.
Elektronik iz bırakmadılar
Çifte bombalı saldırının ardından emniyet, bombacıların izini sürmek için seferber oldu. İstihbarat ve terör destekli kriminal ekipler, olayla ilgili her türlü ayrıntıyı incelemeye aldı. Ayrıca saldırıların yapıldığı Tren Garı'nın giriş ve çıkış noktalarını gören güvenlik ve MOBESE kameraları da geçmişe dönük olarak izlemeye alındı. Bombacıların olay yerine otomobille ya da yaya olarak gelebileceği ihtimalleri değerlendiriliyor. 'Mobil Tim' olarak adlandırılan bombacıların elektronik istihbarat ağında iz bırakmamak için telefon, bilgisayar, kredi kartı ve internet kullanmadıkları belirlendi. MİT ve Emniyet arşivinde yeralan genel şüpheli listesindeki şahısların ailelerinden DNA örnekleri alınarak olay yerindeki ceset örnekleriyle karşılaştırılacağı öğrenildi. Öte yandan, patlamanın olduğu dakikada, yani 10.04'te olay yerinde 421 telefon görüşmesi tespit edildi. Bu görüşmeler de detaylı olarak inceleniyor.

Kaynak: Yeni Şafak
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir