Connect with us

Güncel

Yılmaz Köksal vefat etti

Published

on

Yılmaz Köksal, dün akşam saat 22.00 civarında vefat etti. 
Yılmaz Köksal ile en son çalışan yönetmenlerden biri olduğunu kaydeden Yönetmen Nazif Tunç, “Rüya Peşinde, diye bir film çektim efsanevi oyuncuyla. Son bir yıldan bu yana, gençliğinde dublör kullanmadan çok tehlikeli hareketleri yapmasından kaynaklanan fiziki sıkıntılar içindeydi. Son bir yıldır hastanelerdeydi. Onun hareketli ve şakacı filmlerini seyrederken, gülüşlerimiz şimdi ağlayışa dönüşecek” dedi.
 
Nazif Tunç, 76 yaşındaki sanatçının bir haftadır yoğun bakımda olduğunu aktararak, “Bizim için eşsiz bir oyuncu, vefalı bir dost, unutulmayacak iyilikler yapmayı seven bir insandı. Türk milletinin, Türk sinemasının ve ailesinin başı sağolsun” dedi.
 
İşte ünlülerin Yılmaz Köksal için sosyal medyada paylaştığı başsağlığı mesajları
 
-Yılmaz Köksal ağabeyimizi kaybetmişiz, mekanı cennet olsun.  (Cem Yılmaz)
 
– Bu yıl çok yorulduk. #YılmazKöksal    (Erdal Beşikçioğlu)
 
-Çocukluğumuzun kahramanları terk ediyor bizi;Altan Erbulak bir oyun arkadaşına daha kavuştu.Yılmaz Köksal'a saygıyla  (Sunay Akın)
 
-Türk Sinemasının efsane ismi güzel insan YILMAZ KÖKSAL. Mekanın cennet yolun ışık olsun.  (Suat Ateşdağlı)
 
-Şimdi de Yılmaz Köksal:( Kaygısızlar'da birlikte çalışmıştık..İyi ki..Nurlar içinde yatsın…  (Çiçek Dilligil)
 
-Seninle aynı sette çalışmak onurdur benim için..Nur içinde yat #yılmazköksal  (Arzu Budak Yılmaz) 
 
-Bana kimse Hazan mevsiminin güzelliğinden bahsetmesin ne  yapıyorsa yapıyor gelip bizi vuruyor… Yılmaz Köksal martılar gibi uçtu gitti..  (Orhan Aydın)
 
-Yılmaz Köksal ağabeyimizi kaybetmişiz. Bize “Kaygısızlar”da birlikte oynama onuru bıraktı.. Mekanı Cennet olsun  (Şoray Uzun)
 
– #CetinAltan ilk gençlik demimin kometiydi.. Sinemanın değerli emekçisi  #YılmazKöksal la Kahpe Bizans'ta oynamıştık.. Nur içinde yatsınlar..   (Ayşegül Aldinç)
 
-Güzel adam… Allah rahmet eylesin.. #YılmazKöksal (Şahin Irmak)
 
-Unutmayız güleç kovboyu. Nur içinde yat #yılmazköksal ( Mesut Yar)
 
-Yeşilçam'ın emektarı Yılmaz Köksal hayatını kaybetmiş.. 
Merhuma Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum   ( Hidayet Türkoğlu )
 
YILMAZ KÖKSAL KİMDİR?
Uzun süredir kanserle boğuşan Yılmaz Köksal, Türk sinema ve dizi oyuncusuydu. 15 Temmuz 1939 yılında Kırşehir'de doğdu. İlkokulu bitirerek Osmaniye'den İstanbul'a geldi ve Tophane Sanat Enstitüsünde okudu. Bir süre gemilerde çalışarak Avrupa'yı dolaştı.
Tunç Başaran'ın sinemaya uyarladığı, Orhan Kemal'in “Murtaza” eserinde “Dubara” rolünü oynayarak sinema tarihine geçti.
 
Yılmaz Köksal uzun bir süre ikinci derecede rollerde oynadıktan sonra 1970 de Çetin İnanç’ın yönettiği “Çeko” filminde başrole yükseldi. Filmin başarısıyla halkın beğenisini kazanıp, macera filmlerinin aranan oyuncusu ve sinema tarihinin sevilen oyuncularından biri oldu.
Senaryosunu Mehmet Arslan'ın yazdığı ve başrollerini Canan Perver ile paylaştığı “Aybiçe Kurt Kız”, o dönem Türk sinemasinin ürettigi ender kült filmler arasındadır. (Filmde Türk obasına hain saldırıda bulunan barbarlar, herkesi öldürürler.
 
Yılmaz Köksal Türk kahramanı Aybiçe “Kurt Kız” bu katliamın öcünü almaya yemin eder.) 1965'ten 2005'e kadar 182 filmde oynamıştır. Birçok film senaryosu yazmıştır. Özel televizyonların çoğalmasıyla birlikte sinema ve dizi filmlerinde oyunculuk hayatına devam etti.
Boğuştuğu kanser hastalığı yüzünden 22 Ekim 2015 Perşembe günü hayatını kaybetti. Yılmaz Köksal 76 yaşındaydı.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir