Connect with us

Güncel

Çözüm Süreci tek taraflı devam edecek

Published

on

AKP Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, HDP'nin seçmenlerin karşısına suçlu bir parti olarak çıktığını iddia etti.
AKP İl Başkanlığında düzenlenen toplantıda konuşan Miroğlu, 1 Kasım'daki seçimde Türkiye'de yaşayanların etnik temelli siyaseti reddeden toplum olduğunu gösterdiğini söyledi.
7 Haziran seçiminden sonra 350'den fazla sivil ve askerin şehit verildiğini anımsatan Miroğlu, “HDP'yi aslında siyaset yapmakla şiddet ve terörü desteklemek arasında bir tercih bekliyordu. Ona oy verenlerin umutlarını, beklentilerini boşa çıkararak, bu tercihini şiddet ve terörü desteklemek yönünde kullandı” diye konuştu.
Miroğlu, HDP'li siyasetçilerin bölgedeki güvenlik problemini bahane ederek oylarının azaldığından bahsetmelerinin inandırıcı olmadığına dikkati çekti.
“HDP, seçmenin karşısına suçlu bir parti olarak çıktı” ifadesini kullanan Miroğlu, halkın 7 Haziran'da HDP'yi parlamentoda siyaset yapması, Çözüm Süreci'ne katkıda bulunması ve yeni anayasaya destek vermesi için seçtiğini ancak Kandil'in farklı strateji izlemesi, Nusaybin ve Cizre gibi 12 ilçede demokratik özerklik ilanıyla gündeme gelen yeni siyasetinin 
HDP'ye oy kaybettirdiğini anlattı.

“ÇÖZÜM SÜRECİNDE MUHATABIMIZ HALK”
Miroğlu, şöyle konuştu: “Çözüm Süreci devam edecek ama muhatabımız sürecin 3 yıl önce başladığı muhataplar değildir. O muhataplar, HDP ve PKK ekseniydi ama HDP ve PKK, bu muhataplığı maalesef istismar etti. Bir daha bir istismar yaşamak istemiyoruz. Bizim artık Çözüm Süreci'nde muhatabımız Edirne'den Hakkari'ye kadar bütün halktır. Kürt'üyle, Türk'üyle, Arap'ıyla bütün bir halktır. Bu ülkenin yurttaşı herkes Çözüm Süreci'nin muhatabıdır.
Kürt meselesinde 'Çözüm Süreci' dediğimiz zaman sadece Kürtleri ilgilendiren, Kürtlerle alakalı süreçten bahsetmiyoruz. Bütün Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarını ilgilendiren süreçten bahsediyoruz.”
Miroğlu, 1 Kasım seçiminin Ortadoğu ve dünyayı büyük ölçüde etkileyeceğini söyledi.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir