Connect with us

Güncel

Paralel operasyonu: 3 merkez valisi gözaltında

Published

on

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada toplam 57 kişi için gözaltı kararı çıkarıldığını, bu isimler arasında bazı merkez valileri ve emniyet müdürlerinin de bulunduğunu belirtti.
Fethullah Gülen'in 1 numaralı şüpheli olduğu soruşturmada gözaltına alınanlar arasında İzmir'in eski Emniyet Müdürü Ali Bilkay ile Organize Suçlardan Sorumlu Emmniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Şevik de bulunuyor.
Hala merkez valisi olarak görev yapan Ahmet Kaya, Mehmet Oduncu ve Sadık Altunkaynak'ın yanı sıra Eskişehir Vali Yardımcısı Mesut Kesen ve mülkiye müfettişi Ferda İleri'nin de gözaltına alındığı gelen bilgiler arasında.
Operasyonlarla ilgili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Kamuoyunda FETÖ/PDY olarak bilinen örgüte mensup olduğu iddia edilen kişilerin, kamuoyunda İzmir Askeri Casusluk davası olarak bilinen davaya esas teşkil eden soruşturma sürecinde, terör örgütünün yönlendirmesi, talimatları doğrultusunda taraflı ve kasıtlı olarak usulsüzlükler yaptıkları, bu davanın şüphelilerinin kamuoyunda itibarsızlaştırılarak devlet bürokrasisinden ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nden tasfiyesini amaçladıkları yönündeki iddialar, bu yönde ciddi bulgular elde edilmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca başlatılan soruşturma kapsamında toplanan deliller doğrultusunda haklarında yeterli şüpheye ulaşılan, aralarında üst düzey kamu görevlilerinin de bulunduğu toplam 57 kişiye yönelik gözaltına alınma talimatı verilmiştir. Konuya ilişkin soruşturma devam etmektedir.”
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir