Connect with us

Güncel

“Çatışma bölgesinde değil Batı’da oy kaybettik!”

Published

on

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemle, güçlendirilmiş yerinden yönetim istediklerini belirterek, “Başkanlık tartışması konusunda tutumumuzu değiştirecek hiçbir şey görmüyorum” dedi.
Diyarbakır'da gazetecilerle bir araya gelen ve sorularını yanıtlayan Selahattin Demirtaş, HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen'in açıklamasının ardından tartışmalara yol açan başkanalık sistemi konusunda parti olarak tutumlarına açıklık getirdi. Demirtaş, “Türkiye'nin yeni Anayasaya ihtiyacı var. Tartışmanın Başkanlık sistemi üzerinden yapılması yanlıştır. Güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemle, güçlendirilmiş yerinden yönetim istiyoruz. Başkanlık tartışması konusunda tutumumuzu değiştirecek hiçbir şey görmüyorum” dedi.
“ÇATIŞMA BÖLGELERİNDE OY KAYBETMEDİK”
Demirtaş seçim değerlendirmesinde de bulundu. Parlamentonun çözüm sürecini gündemine alması gerektiğini de ifade eden Demirtaş, “Silahların tümüyle devreden çıkacağı bir atmosfer istiyoruz. Partiler seçimde çatışma ortamından elbette etkilendi. Ancak biz çatışma ve hendeklerin olduğu yerden değil, Batıda oy kaybettik. Tespitlerimize göre HDP seçmeni sandığa gitmedi. Çözüm süreci konusunda CHP'nin insiyatif alması lazım. Karnından konuşarak değil, projesini ortaya koymalı” diye konuştu.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir