Connect with us

Güncel

Patriotların çekilme süreci başladı

Published

on

Ocak 2016'da Türkiye'deki Patriot'ları söküp götürecek olan Almanya şimdiden bazı askeri malzemelerin İskenderun Limanına sevkiyatına başladı. ABD de Gaziantep'te bulunan bataryalarını Ekim ayında geri çekmişti.
Rusya'nın müdahalesiyle Suriye'de dengeler değişirken ABD'nin politikasında değişikliklerin sinyalini taşıyan açıklamalar da Washington'da gelmeye başladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da IŞİD'e karşı Türkiye'nin kara harekatı düzenlemesine ilişkin temkinli bir yeşil ışık yaktığı Suriye krizi olanca sıcaklığıyla sürerken, Türkiye'yi Suriye'den gelebilecek hava saldırıları ve ihlallerden korumak amacıyla Kahramanmaraş'ta konuşlandırılan Alman Patriot bataryalarının geri çekilmesi süreci başladı.
Almanya'nın 2012'nin Aralık ayında Türkiye'ye konuşlandırdığı Patriot'ların kalış süresi, birer yıllık olarak iki kez uzatıldıktan sonra geri çekilmesi kararlaştırılmıştı. Almanların Ocak 2016'da Kahramanmaraş'tan sökeceği Patriot'ların dışında Gaziantep'te bulunan ABD'ye ait Patriot'lar da Ekim ayında sökülüp götürülmüştü. 
Patriot'ların götürüleceği süre yaklaşırken Alman askeri yetkililerinin Türkiye'ye ziyaretleri de sıklaşmıştı. Almanya Hava Kuvvetleri Komutanının Eylül ayındaki ziyaretinin ardından Almanya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Volker Wieker de 6 Kasım'da Ankara'ya gelmiş ve Hulusi Akar'la görüşmüştü.

Patriot'ları söküp götürme işlemi başladı
Kahramanmaraş'taki Gazi Kışlası'nda konuşlu Alman Patriot Hava Savunma Birliği'ndeki bazı askeri malzemelerin sevkiyatına da başlandı. Askeri malzemeler İskenderun Limanı'na sevk edildi.
Alman Birliğindeki askeri malzemeleri taşıyan 4 TIR, güvenlik önlemleri altında İskenderun'a gitmek üzere yola çıktı. Askeri malzemelerin, İskenderun Limanı'ndan yüklenecekleri gemiyle Almanya'ya gönderileceği öğrenildi.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir