Connect with us

Güncel

Erdoğan’dan Avrupa’ya mülteci tehdidi!

Published

on

Batı dünyası, uzun yıllardır Asya'dan akın akın gelen göçmenleri önlemek için Ege Denizi'nde sınır komşumuz bir ülkeyi adeta ileri karakol gibi kullanıyordu. Asya'dan gelen göçmenler, Irak'tan sonra Suriye'deki iç savaş nedeni ile milyonları buldu.
Yıllardır göçmenlerin ve mültecilerin deniz yolunu kullanması ve genellikle de tekne kazaları, bot kazaları sonucu boğularak ölmeleri, bütün dünyada “doğal bir afet” gibi algılandı ve bu tür olaylar hiç sorgulanmadı. Avrupa, Suriyeli göçmenlerin deniz yolunu bırakıp Türkiye üzerinden karayolu ile Batı'ya akın etmesi ile paniklemeye başladı. Hatta bu göçmenlerin Türkiye sınırını geçmemeleri için rüşvet bile teklif edildi. Çünkü, Avrupa ülkeleri, göçmen akınından korktuğu kadar ülkelerindeki istihdam, eğitim ve sağlık gibi sorunlardan korktuğu kadar korkmuyor. Göçmen korkusu bütün Batı dünyasının bir anlamda korkulu rüyası…
İşte böyle bir ortamda, seçim öncesi de Avrupa ile çok yoğun gündeme gelen göçmen konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CNN İnternational'a çıkıp, “Türkiye 2.2 milyon göçmene ev sahipliği yapıyor. Bu göçmenler Avrupa'ya giderse ne olur?” sorusunu ortaya atması hayli manidar bulundu. Böyle bir olasılığın realiteye dönüşmesinin sonuçlarını çok iyi bilen Erdoğan, bir anlamda Batı dünyasına üstü kapalı gözdağı verdi.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CNN’e yaptığı açıklamada Türkiye’nin 2.2 milyon Suriyeli’ye ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, “Bu mülteciler Avrupa’ya gitse ne olur” dedi. Türkiye’nin ağır bir yükü omuzladığını kaydeden Erdoğan, Avrupa’yı mültecileri Ege’de ölüme terk etmekle suçladı. 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, mülteci krizi konusunda ağır bir yük taşıdıklarını belirterek, “Türkiye’deki 2.2 milyon Suriyeli Avrupa’ya yürürse ne olacak?” diye sordu. 
CNN’den Hala Gorani’nin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Rusya’nın Suriye’deki hava saldırılarını değerlendirdi. Bölgede Rusya ile en iyi ilişkilere sahip olan ülkenin Cumhurbaşkanı olduğunu kaydeden Erdoğan, Rusya’nın Suriye’deki faaliyetlerinin Türkiye’de güvenlik riski yarattığını ve bu konuyu Antalya’daki G-20 zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini kaydetti. Rusya’yı ılımlı muhalifleri hedef almakla suçlayan Erdoğan, Gorani’nin “Bazıları da sizi IŞİD’le savaşan Kürtleri hedef almakla eleştiriyor” sözleri üzerine, “Nusra Cephesi de IŞİD’le savaşıyor. Bu yüzden onlara iyi mi diyeceğiz. İyi terörist, kötü terörist olmaz” diye konuştu.
ABD’nin Suriye’de güvenli bölge fikrine uzak olduğunu anımsatan Gorani’nin, “Sayın Erdoğan, bunu elde etmeye yakın olduğunuzu düşünüyor musunuz” sorusuna da Türkiye’nin bu konuda B ve C planları olduğunu ve bu konuda gereken adımları gereken zamanda atacakları yanıtını verdi. 
Avrupa ‘mülteciler

“AVRUPA MÜLTECİLER BOĞULSUN” DİYOR
Türkiye’nin 2.2 milyon Suriyeli için 8.5 milyar dolar harcadığını vurgulayan Erdoğan, “Gayrısafi milli hasılası Türkiye’den çok daha fazla olan ülkeler mültecilere kapılarını kapattı. Ege’de, Akdeniz’de boğulsunlar diyorlar” dedi. Avrupa’nın mülteci sorunu konusunda daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan “2.2 milyon Suriyeli, Avrupa’ya yürürse ne olacak” diye konuştu.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir