Connect with us

Güncel

Suriye sınırında buğday, mısır, ayçiçeği ekmek yasak

Published

on

Gaziantep Valiliği, hudut emniyetinin etkinliğini artırmak, bölgede görev yapan askeri personelin ve sivil halkın can ve mal güvenliğini korumak maksadıyla, 1. ve 2. derece kara askeri yasak bölge sınırları içerisindeki tarım arazilerinde uzun boylu bitkilerin ekiminin yapılmasına izin verilmeyeceğini bildirdi.
Valilikten yapılan yazılı açıklamada, kentin Suriye ile 50 kilometrelik sınır hattı bulunduğu hatırlatıldı.
Suriye sınırında bulunan hudut sorumluluk sahası içerisinde, hudut hattı boyunca ve sınıra yakın köyler çevresinde zirai faaliyette bulunmak amacıyla  uzun boylu bitki ekimi yapıldığının tespit edildiği aktarılan açıklamada, şunlar belirtildi:
“1. ve 2. derece askeri yasak bölge sınırları içerisinde bulunan tarım arazilerine, arazi sahipleri tarafından ekilen bitkilerin, bu bölgelerde nöbet tutan unsurlarımıza karşı yapılan veya yapılacak düşmanca saldırılar ve kötü niyet taşıyan kişi veya kişilerce saklanmak ve gözetleme yapmak maksadıyla kullanılmaya çalışacağından hudut emniyetini zafiyete uğratmaktadır. Bu nedenle, ülkemizin içinde bulunduğu güvenlik ortamında hudut emniyetinin etkinliğini artırmak, bölgede görev yapan askeri personelin ve sivil halkın can ve mal güvenliğini korumak maksadıyla, 1. ve 2. derece kara askeri yasak bölge sınırları içerisinde bulunan tarım arazilerinde uzun boylu bitkilerin ekiminin yapılmasına izin verilmeyecektir.”
Valiliğin açıklamasındaki “uzun boylu bitki”den kastın, buğdaygiller, mısır ve ayçiçeği gibi uzun saplı bitkiler olduğu ifade edildi.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir