Connect with us

MEDYA

HDP TRT Genel Müdürü’nün görevden alınmasını istedi

Published

on

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken imzasıyla RTÜK'e verilen dilekçede TRT'nin, 1 Kasım seçimi öncesi ekranında AKP’ye 41,5 saat, CHP’ye 6 saat, MHP’ye 2 saat ve HDP’ye 18 dakika yer verdiği belirtildi. 
Dilekçede şöyle denildi: 
“Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu TRT tarafsız, tüm siyasi parti ve gruplara eşit mesafede durması gereken bir kamu yayıncısıdır. Bu yasal ve anayasal bir zorunluluktur. Ancak gerek seçim dönemleri yayınları, gerekse de seçim dönemi dışındaki yayınlar dikkate alındığında tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun davranması gereken TRT’nin 1 Kasım seçimleri öncesi bu kuralları ihlal ederek, taraflı yayın yaptığı, siyasi parti ve gruplar arasında fırsat eşitliği yaratmadığı açıkça görülmektedir. Seçim dönemi yayınları kapsamında TRT yayınları incelendiğinde gerçekleşen canlı yayınların yüzde 85’inin AKP’ye ayrıldığı görülmektedir.  TRT Haber Kanalı, 1 Kasım seçimleri sürecindeki seçim yayınlarını AKP propagandasına ayırarak taraflı hareket etmiştir.”

YARGI KARARLARIYLA TRT'NİN TARAFSIZLIĞINI YİTİRDİĞİ KESİNLEŞTİ
TRT’ye 1 Kasım 2015 genel seçimleriyle ilgili YSK kararlarına aykırı yayın yaptığı gerekçesiyle birçok yayın hakkında RTÜK'ün ihlal yönünde karar verildiği belirtilen HDP dilekçesinde YSK tarafından da yaptırım uygulandığı hatırlatıldı. Dilekçede şöyle denildi: 
“TRT’nin seçimler başta olmak üzere bütün bu yayınları, RTÜK ve YSK’nın ihlal yönündeki kararlarıyla birlikte değerlendirildiğinde tarafsız kamu yayıncısı olması gereken TRT’nin tarafsızlığını yitirdiği, yanlı bir yayın izlediği, AKP’nin resmi yayın organı gibi hareket ettiği kuşku götürmez bir gerçektir. Bu taraflı yayınlar elbette TRT Genel Müdürü'nün bilgisi, onayı ve sorumluluğu altında gerçekleşmektedir. Buna göre; TRT Genel Müdürü'nün tarafsızlığını yitirdiğine ilişkin somut bilgi ve emare bulunması halinde RTÜK’ün teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla görevden alınması gerekir. Söz konusu görevden alma işleminin yapılabilmesi için RTÜK’ün teklifi zorunlu bir kamusal görev niteliğindedir. YSK’nın kararları ile tarafsızlığını yitirdiği yargı kararları ile kesinleşen TRT Genel Müdürü'nün, 2954 sayılı yasanın 13. maddesi uyarınca görevden alınması için Üst Kurul tarafından işlem başlatılması hususunda gereğini arz ederiz.”
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir