Connect with us

Güncel

Şehzade Cengiz hayatını kaybetti

Published

on

Cengiz Nazım Osmanoğlu'nun kızı Ayşe Rehm, Facebook üzerinden yaptığı  açıklamada babasının hayatını kaybettiğini duyurdu. Osmanoğlu'nun sevenleri ve  yakınları da sosyal medya üzerinden üzüntülerini paylaştılar. 
 
Osmanoğlu, Kuzey Carolina'nın Greensboro kentinde kendi adıyla kurduğu  ve CEO'luğunu yaptığı taşımacılık firmasını yönetiyordu. Şehzadenin spor yaparken  kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdiğini öğrenildi. 
 
Cenazesinin ne zaman ve nerede defnedileceğine ilişkin henüz aileden  bir açıklama yapılmadı. 
 
1960 yılında ABD'ye eğitim amaçlı geldi 
 
Halen hayatta olan 24 Osmanlı şehzadesinden kıdem bakımından  dördüncüsü olan Şehzade Cengiz Nazım Efendi, Şehzade Mehmed Nazım Efendi'nin 3  oğlundan en büyüğü olarak  20 Kasım 1939 tarihinde Kahire'de dünyaya geldi. 
 
1964'de Kahire'de yaptığı ilk evliliğinden ABD doğumlu Ziyaeddin ve  Ayşe isimli iki çocuğu olan şehzadenin, kızı Ayşe'den Peri ve Zekeriya isimli iki  torunu bulunuyor. 
 
İlk pasaportunu Fransa'dan alan ancak Fransız vatandaşlığı bulunmayan  Cengiz Nazım Efendi, bir süre İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşadıktan sonra  1960'ta eğitim amacıyla ABD'ye gelerek Oklahoma Üniversitesi'nde siyaset Bilimi eğitimi aldı. 
 
ABD'deki ilk yıllarında pizza  dağıtıcılığı ve kasiyerlik yapan ve aynı anda turizm şirketinde de  çalışan Cengiz Nazım Efendi, Oklahoma, California ve Teksas'tan sonra  Kuzey Carolina eyaletinde yaşamaya başladı.
17 yıldır Suzanne Hanım ile evli olan şehzade, Türkiye Cumhuriyeti  kimliğini nisan ayında New York Başkonsolosu Ertan Yalçın'ın elinden alarak Türk  vatandaşlığına kavuşmuştu. 

ERDOĞAN'DAN TAZİYE TELEFONU
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şehzade Cengiz Nazım Efendi'nin vefatı nedeniyle Osmanoğlu ailesine taziye dileğinde bulundu.
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 35. Osmanlı Padişahı Sultan Mehmed Reşad'ın torunu Şehzade Cengiz Nazım Efendi'nin (Cengiz Nazım Osmanoğlu) eşi Suzan Hanım'ı telefonla arayarak taziyelerini iletti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Şehzade Cengiz Nazım Efendi'nin vefatından müteessir olduğunu ifade ederek, merhuma Allah'tan rahmet, aileye sabır ve metanet dileğinde bulundu.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir