Connect with us

Güncel

YÖK vakıf üniversitelerini kapatabilecek

Published

on

Vakıf üniversiteleri ile ilgili çok önemli bir değişiklik yapıldı. YÖK eğer isterse “Ülkenin bölünmez bütünlüğüne karşı” eylemleri doğrudan işleyen yöneticilerin bulunduğu veya bu tür eylemleri desteklediği belirlenen üniversiteleri kapatabilecek. O okulların öğrencileri için de bir plan hazırlandı.

FAALİYET İZNİNİ GEÇİCİ OLARAK DURDURABİLECEKLER
Vakıf Üniversiteleri Yönetmeliği değişti. “Ülkenin bölünmez bütünlüğüne karşı” eylemleri doğrudan işlemek veya bu tür eylemleri desteklemek, kapatma nedeni sayılacak. Yükseköğretim Kurulu tarafından faaliyet izni durdurulan ve kapatılan yükseköğretim kurumunun yönetimi, Garantör devlet üniversitesine veya aynı ildeki bir devlet üniversitesine devredilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle, YÖK, vakıf üniversitelerinde yeni akademik birim kurabilecek, program açabilecek, faaliyet iznini geçici olarak durdurabilecek.

DİPLOMALARINI GARANTÖR ÜNİVERSİTEDEN ALACAKLAR
Yönetmelik, öğrenci sayısına göre de üniversitenin faaliyetinin son bulmasına imkan sağlıyor. Buna göre, faaliyet izni kaldırılmasına rağmen eğitime devam eden vakıf üniversitesinin öğrenci sayısı, iznin kaldırıldığı tarihteki öğrenci sayısının yüzde 10'unun altına düşerse, kuruluş onayı geçersiz hale gelecek.
Kapatılan Vakıf Üniversite'nin öğrencileri eğitim hayatlarına garantör üniversitede devam edecek. Diplomalarını garantör üniversiteden alacaklar.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir