Connect with us

Güncel

Rusya İnsani yardım konvoyunu vurdu: 7 ölü

Published

on

Suriye'de Halep'in kuzeyinde bulunan Azez ilçesindeki göçmenlere giden yardım TIR'larının bulunduğu bölgeye düzenlenen hava saldırısında TIR'ların isabet alması sonucu 7 kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı, 20 TIR'ın yandığı bildirildi.
Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, muhaliflerin denetimindeki Halep'in Azez ilçesinde bulunan Suriyeli göçmenlere giden yardım TIR'larının bulunduğu bölgeye düzenlenen hava saldırısında TIR'lar isabet aldı.
Saldırıda 7 TIR şoförünün öldüğünü, 10 kişinin yaralandığını kaydeden kaynaklar, “Ruslar yardım TIR'larına saldırdı. Saldırıda 20 TIR yanarak kül oldu. Çok sayıda araçta da maddi hasar meydana geldi” dedi.
Ayrıca muhalif gruplardan Şam Cephesi'nin saha komutanlarından Zekeriya Karslı da “Yardım TIR'larına Rus savaş uçaklarının saldırdığını” söyledi.

İHH'DAN AÇIKLAMA
İHH yetkilisi Mustafa Özbek, yaptığı açıklamada, “Yangını söndürmeye çalışıyoruz. Kamyonlar bizim değil ve kimin bombaladığı hakkında da bilgimiz yok” dedi.
'RUS UÇAKLARI VURDU' İDDİASI
Bölgedeki muhalif güçlerinin, TIR'ları hedef alan saldırıyı yapan savaş uçaklarının Rusya'ya ait olduğu iddiasına ilişkin Türk yetkililer ise yorum yapmadı. Bölgede yapılan uygulamaya göre bu tür ihracat malzemeleri Öncüpınar Sınır Kapısı'ndaki gümrük sahasında, Türk plakalı araçlardan Suriye plakalı araçları nakledilip, alıcı tarafından istenen kente götürülüyor.
Suriye savaş uçakları bölgede sık sık muhalifleri hedef alıyor. Son dönemde Rus savaş uçakları da saldırılar düzenlemeye başlamış ve dün Türk hava sahasını ihlal eden bir Rus uçağı Türkiye tarafından düşürülmüştü.

Hürriyet
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir