Connect with us

MEDYA

İngiliz basınında Türk-Rus krizi!

Published

on

İngiliz Times gazetesinin başyazısı “Uçurumun eşiğinde” başlığını taşıyor.
Gazete son gelişmelerin Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana NATO ile Rusya'yı ilk kez karşı karşıya getirebileceğini, iki tarafın da birbirleri yerine IŞİD'le savaşmayı öğrenmesi gerektiğini belirtiyor.
Times'a göre krizin merkezinde “Rusya ile müşterisi diktatör Beşar Esad arasındaki zehirli ilişki” var. Başyazıdan bazı satırlar şöyle:
“Rusya lideri, IŞİD'e karşı savaşıyor numarası yaparken, esasında Esad rejiminin muhaliflerini bombalıyor. Temel kaygısı, IŞİD yenildiğinde, örgütün boşluğunu diğer muhalif grupların doldurması ve bu grupların Esad'ın güçlü olduğu bölgeye saldırmaları. Rusya, Türkmen Tugayı'nı bombalıyor çünkü onu Esad'ı devirmekte kararlı olan Türkiye'nin kuklası olarak görüyor. Oysa Türkmenler hiçbir zaman Esad güçleri için ciddi bir tehdit oluşturmadı. Siyasi bir tavır için eziliyorlar.”
“RUSYA UÇUŞA YASAK BÖLGEYİ ÖNLEMEK İSTİYOR”
Times, Rusya'nın Türk hava sahasını ihlal ederek esasında NATO'nun hava savuna sistemlerini sınadığı görüşünde.
Gazete bu noktada Moskova'nın IŞİD'e yönelik hava saldırıları için NATO ile ortak bir komuta merkezi oluşturulması önerisine de şüpheyle yaklaşıyor, “Rusya'nın temel hedefi Esad'ı iktidarda tutmak” diyor.
Başyazı şu satırlarla noktalanıyor:
“Moskova, savaş uçağının Salı günü düşürülmesinin ardından Lazkiye dışındaki üssüne karadan havaya atılan yeni füzeler göndereceğini açıkladı. Bu cihatçıları yenilgiye uğratma yolunda atılmış bir adım değil. Zira IŞİD'in, düşürülecek uçağı yok. Moskova daha ziyade Türklerin uçuşa yasak bölge rüyasının hayata geçmesini önlemek istiyor. Suriye'nin geleceğinde etkili olmaya yönelik bir girişim bu.
“…NATO ile Rusya arasında benzer krizlerin çıkmasını önleme yolunda ne kadar çaba harcanırsa harcansın, bunlar Sayın Putin'in zarar verici hedeflerine ulaşma çabasını önlemeyecektir.”
“RUSYA NATO'YA DA MESAJ VERİYOR”
Daily Telegraph gazetesi de iç sayfalarındaki haberde, Rusya'nın Lazkiye açıklarına bir kruvazör gönderme ve yine Lazkiye'deki üssünde S-400 füzeleri konuşlandırma kararına değerlendirdi.
Gazete yaklaşık 400 kilometre menzili bu füzelerin, Türkiye-Suriye sınırında uçan her tür düşman uçağını düşürebilecek kapasitede olduğuna dikkat çekti.
Daily Telegraph, Rusya'nın bu kararı ile NATO'ya da mesaj verdiğini ileri sürdü. Haberde, “Suriye'deki küçük bir tesis, NATO'nun güneydoğu kanadından önemli bir Rus üssüne dönüştü” dendi.

“TÜRK HEDEFLERİ KOLAYCA VURULABİLİR”

Independent gazetesi de S-400 füzelerinin, Rusya'nın en modern hava savunma sistemi olduğunu ve Türkiye sınırından sadece yaklaşık 50 kilometre uzakta konuşlandırılacağını belirtiyor.
Gazetenin dikkat çektiği bir diğer nokta da bu füzelerin Türk hedeflerini vurabilecek kapasiteye sahip olmadı.
Independent'a konuşan savunma alanındaki yayınlarıyla tanınan IHS Jane's Weekly dergisinin Avrupa editörü Nick de Larringa da, Rusya'nın son adımı ile hava savunma kapasitesini önemli oranda artırdığını söylemiş ve eklemiş:
“Ruslar, gerilim büyürse Suriye'de kendilerini koruyabilecekleri mesajını vermeye çalışıyor.”
“IŞİD'E KARŞI BÜYÜK KOALİSYON FİKRİ ÇOK İYİMSER”

Financial Times gazetesi ise Türkiye ile Rusya arasında Suriye'nin kuzeyinde aracılar üzerinden bir savaş yürütüldüğünü ve bu mücadelenin ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin IŞİD'e yönelik hava saldırılarını da tehdit ettiğini belirtiyor.
Gazetenin yazarlarından David Gardner'a göre, mevcut koşullarda “IŞİD'e karşı büyük bir koalisyon oluşturmaktan bahsetmek, fazlasıyla iyimser bir senaryo”.
“Küresel ve bölgesel güçlerin sonunda beraber hareket edip bir yöne doğru ilerilediklerini düşünenler olabilir. Ama bu doğru değil” demiş Gardner.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir