Connect with us

Güncel

Görüşme tamamlandı

Published

on

Fransa’da gerçekleştirilen BM İklim Değişikliği Zirvesi’ne katılmak üzere Paris’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi. Erdoğan ve Obama'nın başkanlık ettiği heyetler arası görüşmenin ardından iki lider masadan açıklama yaptı. 
Obama görüşme sonrası, “Savaş uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye ile Rusya’nın nasıl bir arada çalışabileceğini ele aldık” dedi. ABD Başkanı Obama, “Türkiye’nin kendini savunma hakkını destekliyoruz” diye konuştu.
Obama'nın “Hepimizin ortak bir düşmanı var. Bu da IŞİD” dediği öğrenildi. ABD Başkanı'nın “bu tehdit üzerine odaklanılması” gerektiğini söylediği aktarıldı.
“BİZİ DE ÜZÜYOR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Türkiye Rusya arasındaki gelişmelerin değerlendirmesini yaptık. Buradaki derdimiz, bu işin diplomatik başlıklar, söylem içerisinde nasıl neticeye kavuşturulmasıdır. Zira bölgedeki gerilimler, bizleri de üzmektedir” dedi.
Erdoğan, “Derdimiz buradan zararla çıkmak değil, tam aksine bunu barışa dönüştürmek suretiyle bölgenin barışına katkıda bulunmaktır” dedi ve ekledi:
“Bayırbucak DAEŞ'in değil, tam tersine soydaşlarımızın, akrabalarımızın olduğu bölgedir. Buranın sürekli bombalanması dünya barışı adına üzücü gelişmelerdir.”
ABD'nin Paris'teki OECD Daimi Temsilciliğinde yapılan basına kapalı görüşme, yaklaşık bir saat sürdü.
Görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı Ahmet Yıldız da katıldı.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir