Connect with us

Güncel

O terörist öldü!

Published

on

Diyarbakır’da 2 polisi şehit ettikten sonra Baro Başkanı Tahir Elçi’nin vurulduğu sokaktan kaçarken tutukluk yapan tabancasını polise fırlatan atan teröristin Uğur Yakışır olduğu ortaya çıktı. Kaçarken polisin açtığı ateş sonucunda yaralanan teröristin öldüğü ileri sürüldü. 
Yakışır'ın, diğer zanlı Mahsum Gürkan’la akraba olduğu tespit edildi.
Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde 2 polisin şehit edilmesi ve Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili soruşturma sürüyor. Mahsum Gürkan'la birlikte polisle çatışan diğer PKK'lının Uğur Yakışır olduğu tespit edildi. Diğer zanlıyla kuzen oldukları ortaya çıkan Yakışır'ın baldır ve karnından 3 kurşunla vurulduğu belirtildi. Yaralı olarak kaçan Yakışır'ı yakalamak için operasyonlar sürerken hastanelerde teröristin izine rastlanamadı. Polis, Yakışır'ın öldüğü yönündeki bilgiyi doğrulamak için çalışmalarını sürdürüyor.
Öte yandan Diyarbakır'da incelemelerde bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, öldürülen Baro Başkanı Tahir Elçi'nin evine giderek eşi Türkan Elçi'ye başsağlığı diledi. Baroyu da ziyaret eden Bozdağ soruşturmanın şeffaf bir şekilde yürütüldüğünü söyledi.
Olay yerinde 83 delilin numaralandırıldığını ancak olay yeri incelemesi sırasında heyetin saldırıya uğradığını belirten Bozdağ, 83 delilden 71 unsurun savcılar tarafından incelenmek üzere uzmanlara verildiğini açıkladı. Bozdağ, “Soruşturmanın her aşamasında Diyarbakır Barosu'nun avukatları bulunmaktadır. Gizli, saklanmış ve ihmal edilmiş olan herhangi bir şey söz konusu değildir. Soruşturma açık, net ve şeffaf şekilde bundan sonra da yürütülecektir. Herhangi bir gizlilik kararı alınmamıştır” dedi.
BOZDAĞ: BALİSTİK İNCELEME SÜRÜYOR
Hükümetin olayı aydınlatmak için seferber olduğunu, 3 kez olay yeri incelemesine gidenlere saldırı düzenlendiğini ifade eden Bozdağ konuşmasına şöyle devam etti: “Gerçeğin ortaya çıkmasından rahatsız olan çevreler var. Olay yeri incelemesinin engellenmesini isteyenler gerçeğin ortaya çıkmasından korkanlardır. Devleti suçlayan, zihinleri bulandıran açıklamalar yapılıyor. Buradan herkese şunu diyorum, devletin yaptığını söyleyen kim varsa elindeki bilgiyi, belgeyi, delili saklamasın, savcılara getirsin, versinler. Savcılara değil ise medyaları var orada çıkarsınlar, konuşsunlar. Sayın Demirtaş'a da tavsiyem şu. Bir genel başkandır, bilgi belge ile konuşursa daha sağlıklı olur.” Gazetecilerin, “Bulunan deliler arasında Tahir Elçi'nin ölümüne neden olan mermi çekirdeği var mı?” sorusuna ise Bakan Bozdağ “Şu anda bulunan deliller arasında kovanlar var, 2 kovan yeleği, bir de deforme olmuş mermi çekirdeği var. Onların balistik incelemesi sürüyor” yanıtını verdi. 
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir