Connect with us

Sinema

Mamak Cezaevi Adana Ceyhan’a taşındı!

Published

on

12 Eylül askeri darbe döneminde ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu'nun idam edilişini ve ailesinin yaşadığı travmayı anlatan 'Veda Mektubu Ankara Yazı' filminin çekimleri için Adana'nın Ceyhan İlçesi'ndeki F Tipi Kapalı Cezaevi'nin adı tabelada Mamak Askeri Cezaevi olarak değiştirildi. Ziyaret için geldikleri cezaevinin isminin değiştiğini gören mahkum yakınları kısa süreli şaşkınlık yaşadı.
Yönetmenliğini usta isim Kemal Uzun'un yaptığı, Gürkan Uygun, İpek Tuzcuoğlu, Minur Can Cindoruk ve Burçin Abdullah'ın başrollerini paylaştığı filmin çekimleri Adana merkez ile Ceyhan ve Kozan ilçelerinde yapılıyor. TRT'nin Türk Sinemasının 100'üncü Yılı nedeniyle desteklediği 33 filmden biri olan ve darbenin ardından 22 yaşında idam edilen ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu'nun hayatını konu alan filmin Adana'daki çekimleri devam ediyor.
ŞUBAT'TA VİZYONA GİRECEK
Şubat 2016'da vizyona girmesi planlanan filmin bazı sahneleri Ceyhan F Tipi Kapalı Cezaevi'nde çekildi. Film gereği cezaevine Mamak Askeri Cezaevi yazılı tabela astı. Çekimler nedeniyle oyuncular o yılların modası olan elbiseleri giyerken, cezaevi önünde de seyyar satıcılar yer aldı. Çekimlerin devam ettiği sırada, ziyaret için cezaevine gelen mahkumların yakınları, askeri cezaevi tabelasını görünce kısa bir süre şaşkınlık yaşadı. Film çekildiğini öğrenen vatandaşlar daha sonra ilgiyle çekimleri izledi.“DARBENİN YARATTIĞI TRAVMAYI ANLATIYORUZ”
Yönetmen Kemal Uzun, çekimlerin sorunsuz devam ettiğini ve yöre halkından da büyük bir ilgi gördüklerini belirterek, şunları söyledi:
“Biz 12 Eylül hikayesi çekiyoruz, 12 Eylül hikayesi ama çok böyle militan bir hikaye değil. 12 Eylül'ün ailelerdeki yarattığı bu travmayı anlatan bir film, bir insanlık dramı. Bir ülkücünün hikayesi ama biz sağ, sol ya da başka bir fraksiyon düşünmedik. Bir insanlık dramını anlatmaya çalıştık. Adana'yı seçmemizin sebebi Adana Büyükşehir Belediyesi'nin, Kozan'ın ve Ceyhan'ın bize çok kolaylıklar sağlaması, bizimle çok yakından ilgilenmesi ve imkanlar sunmasıydı. Hikaye aslında Ankara'da geçiyor ama, Ankara'nın yapısı ve doğası da bizim burada gezdiğimiz yerlere uyduğu için mekan olarak burayı tercih ettik, çok da iyi bir tercih yapmışız.”

ZEYNEP ANNE ÇOK GÜÇLÜ BİR KADIN
Mustafa Pehlivanoğlu'nun annesi Zeynep Pehlivanoğlu'nu canlandıran İpek Tuzcuoğlu ise, canlandırdığı kişinin çok güçlü bir kadın olduğunu söyledi. Tuzcuoğlu, şöyle konuştu:
“O kadar acılar çekmiş, o kadar dirayetli durmuş ve oğlunun masumiyetine inanmış bir anne ki onu en iyi şekilde canlandırmak istiyorum. Çünkü gerçekten yaşadığı büyük bir dram ve böylesine bir karakteri ilk kez oynuyorum. Bize gelen senaryolar da bizler hayal dünyamızda yeni yeni karakterler yaratmaya çalışırız ama, bu yaşayan bir insan ve güçlü bir kadın. Zaten bütün ülkücülerin de annesi. Ayrıca bu noktada da büyük bir onur duyuyorum. Zeynep anne gibi o kadar güçlü bir kadın olabilsek, yani hepimiz tam anne, yani hem ailesini çekip çevirmesiyle çocuklarına davranış şekliyle imanıyla masum bir kadın ama çok çekmiş bir aile, ruhları şad olsun.”
2013'te hayatını kaybeden Zeynep Pehlivanoğlu'nu ünlü oyuncu Hülya Avşar'ın canlandırmasına karar verilmiş ancak ailenin itirazı üzerine rol İpek Tuzcuoğlu'na verilmişti.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir