Connect with us

Güncel

Kremlin Zaharova’nın sözlerini düzeltti

Published

on

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, dünkü açıklhamasında Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin Su-24 uçağının Türkiye tarafından vurulmasından önceki seviyeye gelmediğini belirterek, iki ülke arasındaki uçak krizinin halâ atlatılamadığını ima etmişti. Bugün bir Rus televizyonuna konuşan Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Türk- Rus ilişkilerine ilişkin bir soru üzerine Zanarova'nın dünkü sözlerini tevil etmeye çalıştı.
Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in aralarındaki karşılıklı güveni yeniden canlandırmak açısından büyük yol aldığını söyledi.
Rossiya 1 televizyonuna demeç veren Peskov, “Bana, ilişkilerin ciddi anlamda kötüleşmesi ardından şimdi her şeyin normale dönüp dönmediğini soruyorsanız şunları söyleyebilirim: Karşılıklı güveni yıkmak çok kolaydır. Bu güveni yeniden canlandırmaksa zaman gerektirir. Elbette her iki ülkenin liderleri bunun olması açısından büyük yol aldı” dedi.
Putin ve Erdoğan arasındaki mevcut ilişkiyi ise “güven verici' olarak tanımlayan Peskov, “En hassas konularda iletişim kurup bilgi paylaşıyorlar, ki bu da yüksek bir güven seviyesinin göstergesi” ifadelerini kullandı.


Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın Türkiye ile Su-24 uçağının vurulması sebebiyle bozulan ilişkilerinin henüz kriz öncesi seviyesine ulaşmadığını, sürecin hâlâ devam ettiğini söylemişti.
Zaharova, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İlişkilerin düzelme süreci hâlâ devam ediyor. Sürecin sona erdiğini söylemek henüz imkansız” ifadesini kullanmıştı.
Rus sözcü, “Üst düzey temasların ardından ilişki düzeyinin düzelmesine yönelik bazı belgeler imzalandı. Sizlerin de bildiği üzere, belgelerin imzalanmasından hayata geçirilmesine kadar belirli bir sürenin geçmesi gerek. Bu örnek, ilişkilerin düzelme sürecinin hala devam ettiğini gösteriyor” demişti.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir