Connect with us

Güncel

Başbakan’dan flaş başkanlık açıklaması

Published

on

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti'nin 25. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın gerçekleştirildiği Afyonkarahisar'da ortak canlı yayında gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtlıyor.
Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle:
Musul operasyonunda hava unsurları arasında Türkiye yer alacak. Bunda mutabakat sağlandı. Kara harekatında bizim aktif olarak yer almamızı gerektirecek bir durum şu anda yok. IŞİD'e Kerkük'te gereken karşılık verildi.

IRAK, PKK'YA YATAKLIK YAPMASIN”
Amaç DEAŞ'ı Irak'tan temizlemekse bizim Başika'daki üssümüz bunu yapıyor. Irak'ın bize teşekkür etmesi lazım. İç siyaset sebebiyle veya başka ülkelerin yönlendirmesiyle Irak rahatsız edici ifadeler kullanıyor. Irak bize laf edeceğine önce alçak, bölücü PKK'ya yataklık yapmasın. Önce ülkelerine sahip çıksınlar.

KERBELA UYARISI
Yeni Kerbelalar oluşmasın. Böyle bir risk görüyoruz ve uyarıyoruz. Fırat Kalkanı ile DEAŞ'ı sınırımızdan uzaklaştırdık. Gerekirse Irak'ta da aynı şeyi yaparız.

“ORALAR HALA MİSAK-I MİLLİ SINIRLARI İÇİNDE”
Bu bölgede Türkiye olmadan plan yapmak akla ziyandır. Buralar hala Misak-ı Milli sınırları içindedir. Biz yayılma politikası içinde değiliz, bize acı çektiren sorunları çözmek için oradayız.
Mezhep konusunda Bağdat ve İran daha sorumlu davranmalıdır. Biz yeni Kerbela'ların yaşanmasını istemiyoruz. İran ile görüşmelerimizi kesintisiz sürdürüyoruz. Bölge ülkeleri bu işi başkalarına bırakmamalı.

“YPG/PYD EŞİTTİR PKK”
YPG/PYD eşittir PKK'dır. Rakka operasyonunda bizden destek istediler. YPG/PYD de olacak dediler. Terör örgütleriyle yan yana bulunamayız dedik.

“ABD, MÜNBİÇ'TE AYAK DİRİYOR”
ABD ile ilişkilerimiz 1 Mart tezkeresinin reddedilmesinden itibaren rota değişikliğine girdi. ABD'ye bizden medet umuyorsanız önce YPG ile bağınızı kopartın dedik. ABD, Münbiç'teki taahhüdüne rağmen ayak diriyor. Bölgedeki her terör örgütü için gereğini yaparız, kimseden icazet almayız.

“IRAK'TA GÜVENLİ BÖLGE OLABİLİR”
Terörden arındırılmış bölge konusunda Barzani ortak çalışmaya hazır. Biz PKK'dan ne kadar rahatsızsak Kuzey Irak yönetimi de o kadar rahatsız. Irak'ta da terörden arındırılmış güvenli bölge oluşturabiliriz. Türkiye için de Kuzey Irak için de ortak tehdit PKK.

“15 TEMMUZ'DA BAŞKANLIĞIN KAPISI AÇILDI”
Devlet Bahçeli zaman zaman sürpriz çıkışlar yapar. Bu çıkışlar da ülkenin çözülemeyen sorunlarına çözüm kapısı aralar Başkanlık sisteminde parlamento daha da güçlenir. Başkanlığın kapısı 15 Temmuz gecesi açılmıştır.

“ÜNİTER SİSTEM OLACAK”
Bizim düşüncemiz, sistemde 5 yıllığına başkan seçilecek. Herkesi kapsayan ve kucaklayan bir anayasa değişikliği yapacağız. Üniter sistem olacak, vatandaşlık tanımı tartışmaya açılmayacak. Yarı başkanlık ve partili cumhurbaşkanlığına gerek yok. En yakın zamanda önerimizi Meclis'e getireceğiz.
HDP zaten gündemimizde yok. Terör örgütüne destek veren HDP ile ortak bir paydada buluşamayız.
Ülkedeki PKK'lı sayısı 1500-2000 arasında. 300'e yakın olay önlendi, saha üstünlüğü bizde.
Balyoz ve Ergenekon vardı ama FETÖ işi sulandırdı. Şimdi de hesap vermesi gereken FETÖ'cüler mağduriyet diyor.
“MHP FETÖ'NÜN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRDÜ”
Bizim için 17-25 Aralık milattır. MHP, Meral Akşener vakasında bunların gerçek yüzünü gördü. CHP de mağduriyet konusunda görüşünü gözden geçirmeli.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir