Connect with us

Güncel

Kaçak Prof. Kanada’da

Published

on

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 30 Ağustos tarihinde FETÖ'nün medya yapılanmasıyla ilgili olarak hakkında gözaltı kararı verilen ancak yurtdışına kaçtığı saptanan Prof. Dr. Osman Özsoy, Toronto’da bir Türk’e ait lokantada iki kişi ile yemek yerken görüntülendi.

GÖRÜNTÜLENİNCE LOKANTADAN AYRILDI
Daha önce FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in ikamet ettiği Pensilvanya’da olduğu sanılan Osman Özsoy’un, lokantada kendisini tanıyan bazı kişilerle de sohbet ettiği görüldü. Görüntülerinin kaydedildiğini anlayan grup, yemeklerini kısa keserek lokantadan ayrıldı.

'PROFESÖR OLACAĞIMA KEŞKE ALBAY OLSAYDIM' DEMİŞTİ
Bir haber sitesinde yazarlık yapan ve 15 Temmuz darbesinden bir ay önce 14 Haziran'da FETÖ'ye yakınlığıyla bilinen bir televizyon kanalında, “Ben
profesör olacağıma keşke bir albay olsaymışım, mesela bu sürece daha fazla katkım olurdu” diyen Özsoy hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine görsel ve sosyal medyada darbeye zemin hazırladığı, darbe günü ise darbeye karşı konulmamasını telkin ettiği gerekçesiyle yakalama kararı çıkarılmıştı.
Darbe soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay, FETÖ ile iltisaklı oldukları bilinen ve birçok suçtan kayıtları bulunan Emrullah Uslu, Tuncay Opçin ve Osman Özsoy'un darbe öncesi gerek görsel gerekse de sosyal medyada darbeye zemin hazırlayıcı paylaşımlar yaptıkları, darbe gecesi de toplumun karşı koymamasını telkin ederek hükümetin darbe ile düşürülmesini kanıksatma ve bu yönde algı oluşturma faaliyetinde bulundukları tespitinde bulunmuş ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçundan yakalama kararı çıkarılmasına hükmetmişti.
Aynı yakalama kararında adları geçen Tuncay Opçin ve Emrullah Uslu da bir süre önce ABD’de objektiflere yakalanmışlardı. FETÖ'nün medya yapılanmasına ilişkin 30 Ağustos'ta darbeye zemin hazırladıkları gerekçesiyle 35 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmış, ancak sanıklardan sadece 9'u adreslerinde bulunmuştu. Adreslerinde bulunamayan 26 kişiden bazılarının darbe girişimi sonrası yurtdışına çıkış yaptığı tespit edilmişti.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir