Connect with us

Güncel

Merkel, Türk medyasına baskı endişe verici

Published

on

Başkent Berlin'de konuşan Merkel “Hem benim için hem de federal hükümet için Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğünün daha da kısıtlanması son derece endişe verici” dedi.
Alman hükümeti sözcüsü Steffen Seibert ise bugün düzenlediği olağan basın toplantısında Türkiye'nin AB ile yürüttüğü müzakerelerde basın özgürlüğü ve diğer özgürlüklerin merkezi bir konumda olduğunu belirtti.
Hükümet sözcüsü, “Hükümetimizin özgürlükler konusundaki tutumunu Türk yetkililere net bir şekilde ifade etmeye devam edeceğiz” dedi.
Steffen Seibert, Türkiye'ye yaptırım uygulanması konusunda herhangi bir tartışmanın yapılmadığını açıklarken Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının gözaltına alınmasının hukukla ne kadar bağdaştığı konusunda şüphelerinin olduğunu söyledi.

“VİZE SERBESTİSİ BU GİDİŞLE ZOR”
Öte yandan Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Alexander Graf Lambsdorff, bugün Alman gazetesi Bild'de yer alan söyleşisinde Türkiye ile vize serbestisi uygulamasının 2017'de hayata geçmesinin mümkün gözükmediğini söyledi.
Lambsdorff, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın idam uygulamasını geri getirme açıklamalarından ve Türkiye'de muhalif gazetecilerin hapsedilmesinden endişe duyduğunu açıkladı.
Avrupa Parlamentosu'ndaki Alman milletvekillerinden Herbert Reul ise “Erdoğan böyle devam ederse vize serbestisinin gerçekleşme ihtimali iyice azalacak” ifadelerini kullandı.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir