Connect with us

Güncel

Başbuğ’dan önemli açıklamalar

Published

on

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ Meclis Darbe Araştırma Komisyonu'nda konuştu. 
TBMM bünyesinde kurulan 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’u dinledi. Başbuğ, yaşanan girişim için çok 'ciddi, vahim ve kapsamlı' ifadelerini kullandı.
Başbuğ, '2002- 2010 tarihleri arasında MİT'ten Genelkurmay'a tek bir FETÖ istihbaratı gelmedi' dedi.
Başbuğ sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bakınız 1992 yılı bu konuyu değerlendirirken, 1992 öncesi ve sonrası olarak bakmak zorundayız. 1992'de MİT Müsteşarlığı'na bir sivil kişi getirilmiştir. Bu olağan mıdır? Demokrasilerde gayet olağan. Elbette bir sivil de getirilebilir ama önemli olan şudur 1992'den itibaren maalesef MİT Müsteşarlığı'ndaki askeri kadrolar azaltıldı ve neredeyse sıfır noktasına getirildi. Bu doğru değil. MİT Müsteşarlığı yasasına göre 3 kişi Türkiye'de talep edemez. Biz Cumhurbaşkanı, iki Başbakan, üç Genelkurmay Başkanı. Ve MİT bir noktada Genelkurmay'a hizmet veren bir yer, e siz tamamen arındırıyorsunuz bunu. Dünyadaki örneklere baktığınızda en tepe noktasıdaki adam sivilse birinci yardımcısı askerdir. Şimdi MİT'ten tamamen askeri atarsanız bu tamamen yanlıştır. Ve bu yanlış 1992'de başladı. Ben 2004'tü diye hatırlıyorum Genelkurmay İkinci Başkanı oldum, Hilmi Özkök'e dedim ki “Bizim en azından bir kadro almamız lazım. Bizim için önemli olan silahlı kuvvetleri ilgilendiren konular var. Sonra da bu konunun Genelkurmay Başkanı tarafından Başbakan'a götürüldü diye biliyorum ama sonuç alamadık. Özellikle bu silahlı kuvvetlere sızma konusunda TSK'yı uyandıracak kim derseniz MİT'tir. Bakın söylüyorum, MİT'ten bize cemaat konusunda tek bir rapor gelmedi.”
Öte yandan komisyon bugün Başbakanlık yetkililerinden de brifing aldı. Fakat CHP ve MHP'li komisyon üyeleri Başbakanlık yetkilileri tarafından verilen brifingi yetersiz bularak tepki gösterdi. MHP'li Mehmet Erdoğan “Bu bizim aklımızla alay eden bir brifing böyle bir şey olmaz ben bunu kabul edemem;'' derken, CHP'li Sezgin Tanrıkulu “Bu bilgileri bu salondaki herkes sahip bilgiler. Danışmanlarımıza söylesek yarım saatte hazırlar. Başbakan, Genelkurmay başkanı yazsa Google hepsi çıkar dakika dakika” diyerek brifingi eleştirdi.

15 Temmuz gecesi yaşanılanlar dakika dakika anlatıldı
Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Dr. Ergin Ergül, 15 Temmuz Cuma akşamı Başbakan Binali Yıldırım'ın Başbakanlık Cuma akşamı 21.00 İstanbul Dolmabahçe ofisinde çalışmalarını tamamladıktan sonra Tuzla'daki konutuna hareket ettiğini anımsattı. Ergül, “Sayın Başbakanımız 21. 30 civarında Tuzla'daki konutuna ulaştı. TV'de Boğaziçi Köprüsü'nün askerler tarafıdan kapayıldığını görmesi üzerine İçişleri Bakanını, MİT müsteşarını, Genelkurmay Başkanını aradı. İçişleri Bakanı uçakta olduğu için kendisine ulaşılamadı. MİT müsteşarı ve Genelkurmay Başkanına da ulaşamamıştır. 21.40-22.00 arasında Başbakan Müsteşarı, Genelkurmay İkinci Başkanı aradı ancak ulaşılamadı. Defaatle MİT Müsteşarı ve Genelkurmay Başkanı aranmıştır ancak ulaşılamamıştır. Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı tüm personeli göreve çağrıldı. Ülkenin dört bir yanında patlama olduğu şeklinde asılsız haberlerin sosyal medyaya yayılması üzerine kısa süreliğine erişim engellenmiştir. Başbakanımız yol boyunca gelişmeleri takip ederek gerekli müdahaleleri yapmıştır. Bir süre krizi Bolu karayolları şantiyesinde yönetmiştir” diye konuşarak geceye dair yaşanılanları anlattı.

“Aklımızla alay eden bir brifing”
Sunumun ardından MHP'li komisyon üyesi Mehmet Erdoğan, “FETÖ'nün devlet içinde yapılanması konusunda kapsamlı sunum yapılması için talepte bulunmuştum. Bize 15 Temmuz gecesi yaşanılanların kronolojisi sunuldu. Sizden oraya giden yazının bir nüshasını istiyorum. Başbakanlığa bizim talebimizi mi ilettiniz yoksa 15 Temmuz'un kronolojisini mi istediniz? Ankara ve İstanbul Valisi'ni dinledikten sonra bu detayların çoğuna varmış olduk. Bu olayın aydınlatılması için bize en büyük desteği hükümet verecek. Bugüne kadar dinlediğimiz ütün yetkililerden MİT Müsteşarı ile ilgili hiç bilgi alamadık. O gece nerede Müsteşar. Kimseyle görüşmüyor sadece Efkan Ala diyor ki sabaha kadar istihbarat halindeyim. MİT Müsteşarı Efkan Ala'ya bağlı değil. Taleplerimizi karşılayacak bir sunum gönderilmesi lazım. Bu bilgilerden sonra Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı'nın komisyona gelmesi lazım, bu sağlanmazsa komisyonun sabote edildiği anlaşılır. Biz FETÖ'nün 40 yılık geçmişinde başbakanlıkta ne var, bunu talep ettik. Hepimiz o geceyi takip ettik, yaşadık. Bu bizim aklımızla alay eden bir brifing böyle bir şey olmaz ben bunu kabul edemem” diye konuştu.

“Google'a yazsak hepsi çıkar dakika dakika”
CHP'li Sezgin Tanrıkulu, brifingde verilen bilgilerin internetten rahatlıkla bulunabileceğini kaydederek “Bu bilgileri bu salondaki herkes sahip bilgiler. Danışmanlarımıza söylesek yarım saatte hazırlar. Başbakan, Genelkurmay Başkanı yazsa Google hepsi çıkar dakika dakika. Bu örgüte ilişkin bilgilerin paylaşılması lazım. Sunumunuzda Başbakan ve MİT Müsteşarı'nın ne zaman görüştü yada Cumhurbaşkanı ile ne zaman görüştüğü konusunda ufak bir bilgi yok. MİT Müsteşarı neredeydi mesela. Başbakan'a bağlı. Ne zaman gitmiş ne zaman görüşmüş ? Bunlar gökten gelmediler 15 Temmuz a örgütlenmişler ve darbe fikri gelişmiş. Bizden saklanan bilgi varsa ifade edilmesi lazım bunun. Nasıl örgütlenmişler. Kişisel görüşümü bu komisyondan bilgilerin saklandığıdır” dedi.

“Eksik kalan konuları isteriz”
Komisyon başkanı Reşat Petek ise gönderilen yazıda FETÖ ile ilgili kapsamlı bir sunumun yapılmasını istediklerini anımsattı.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir