Connect with us

MEDYA

Nebil Özgentürk İstanbul’a döndü

Published

on

Nebil Özgentürk,  27 Ekim’den beri, aylardır üzerinde çalıştığı Almanya belgeselinin çekimi için Münih’teydi.  Nazım Hikmet ve Kültür Vakfı’nın Köln’de düzenlediği, Tarık Akan anma gecesinde de sunuculuk yaptı. İnternet siteleri ve gazete haberlerinde, Özgentürk’ün de  Cumhuriyet’e yönelik operasyonda gözaltına alınacağı ileri sürülmüştü. Özgentürk,  gece saat 00.00 sıralarında Atatürk Havalimanı’na indi. Özgentürk, sabah olur olmaz da Şişli’deki gazete binamıza gelerek, dayanışma duygularını iletti.
 
‘Dostların arasında…’
 
Özgentürk, Twitter hesabından şöyle yazdı: “Hem belgesel çekimleri, hem de Tarık Akan anma toplantısı için bir haftadır Almanya’daydım. Hakkımda ‘gözaltı kararı’ haberlerini Almanya’dayken okudum. Seyahatimin normal akışında dün geceyarısı İstanbul’a giriş yaptım. Şimdi Cumhuriyet’teyim.. Dostlarla omuz omuza… ”  diye yazdı. 
 
Gözaltı sürüyor
 
Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu,  Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Hikmet Çetinkaya, Hakan Kara, Musa Kart, Bülent Utku, Güray Öz, Mustafa Kemal Güngör, Önder Çelik ve yazarımız Aydın Engin, Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay, Yayın Danışmanımız Kadri Gürsel, muhabese müdürümüz Günseli Özaltay ve eski muhasebe müdürümüz Bülent Yener, “PKK/KCK ve FETÖ/PYD terör örgütleri adına suç işledikleri” iddiasıyla, 31 Ekim’den bu yana gözaltında.  Emniyete götürüldüklerinden beri de avukatlarıyla görüştürülmediler. Polis ekipleri, 31 Ekim Pazartesi günü sabah saat 06.30 sıralarında ev baskınları düzenlemiş, yazar ve yöneticilerimizi gözaltına almıştı.
 
İtirazımız reddedildi 
 
Gazetemiz avukatları Fikret İlkiz,  Tora Pekin, Bahri Belen ve Abbas Yalçın 1 Kasım'da hem gözaltı kararına hem de 5 günlük avukat yasağına itiraz etti. Avukat yasağı itirazının reddedildiği haber ajansları tarafından duyuruldu. Ancak, karar şu saat itibariyle avukatlarımıza tebliğ edilmedi. Gözaltı kararına yapılan itiraz da henüz sonuçlanmadı. Avukatlarımız itiraz dilekçesinde, “Ortaya koyduğumuz açık hukuka aykırılık ve hukuki zorunluluklar karşısında, hâkimliğinizin özenli/özensiz tutumu, bugün, İstanbul’da hukukun yürürlükte olup olmadığını belirleyecektir” demişti.  

Cumhuriyet
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir