Bizi Takip Edin

EKONOMİ

Dolar tüm zamanların rekorunu kırdı

Tarih

-

Dolarda tansiyon düşmüyor. Güne 3.28 seviyesinden başlayan kur, yeni günde tarihi rekorunu kırdı. Dün bazı Fed yetkililerinin aralık ayında faiz artışı olacağına dair açıklamaları, beklentileri kuvvetlendirirken doların yükselmesinde de etkili oldu.
Trump'ın seçimleri kazanmasının ardından geçen hafta illikit işlemlerde ilk tepki olarak yeni zirve olan 3.30'u test eden ardından dalgalı bir seyir izleyerek bu sabah güne 3.29 civarında başlayan dolar/TL saat 10.54 itibarıyla 3.3120 seviyesinde işlem gördü.
Dolar endeksi ABD'de dün açıklanan ve son dönemde doların değer artışına yeni bir güç veren beklentilerden güçlü perakende satışlar verisinin ardından 11 ayın zirvesine yakın seyrediyor.

DOLARDA 3,35 SEVİYESİ GÖRÜLEBİLİR
XTB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Arzu Toktay: “Dün Amerika'da beklentilerden iyi gerçekleşen perakende satışlar verisine rağmen Dolar (DXY) Endeksi 100,260 seviyesini geçemedi. Bugüne gelince DXY tekrar 100,000 üzerinde iken 30 Kasım 2015 yükseği 100,500 kısa vadeli direnç olarak görünüyor. Bu seviyenin yukarı yönde kırılması ile gelişen ülke para birimlerinin değer kaybı Türk Lirası'nı 3,33-3,35 bandına taşıyabilir. Küresel piyasalar ve gelişen ülke para birimleri lehine hareket durumunda ise dünün düşük seviyesi 3,2650 gündeme geliyor.”

DOLARIN ATEŞİ DÜŞMEYECEK
Ekinci Economics Consulting kurucusu Şevin Ekinci, “Özellikle dün Fed üyelerinden gelen Aralık'ta faiz artırımı olabilir yönünde konuşmalar dolar fiyatını iyice güçlendirdi. Önümüzdeki dönemde bu beklentinin artmasıyla $/TL de yılsonuna doğru artık 3.40 seviyesini bekliyorum. Kur özellikle ABD seçimlerindeki belirsizliğin ortadan kalkması sonucu 3.25 in üzerine yerleşmiş görünüyor. Önümüzdeki dönem gelişmekte olan ülkeler için çok zorlayıcı bir dönem. Burada faiz tarafında TCMB ye çok görev düşüyor oradaki kararlar ancak TL'yi etkileyecek” dedi.
BU VERİLER TAKİP EDİLECEK
Yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, saat 16.30'da ABD ÜFE ve çekirdek ÜFE, saat 17.15'te ABD sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak.
Öte yandan bu akşam Fed Başkanı Janet Yellen'ın yapacağı konuşma bekleniyor. Öncesinde ise St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ve Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker'ın konuşmaları olacak.
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir