Connect with us

Güncel

Cem Yılmaz beraat etti

Published

on

Yalova eski Valisi Selim Cebiroğlu, 2015'te incelemelerde bulunduğu Yalova Termal Fen Lisesi'nde dershanede kıyafetini beğenmediği öğretmen Halil Serkan Öz'ü öğrencilerin önünde azarlayarak sınıftan kovmuştu.
Olayı protesto amacıyla düzenlenen “Saygı Yürüyüşü” sırasında kalp krizi geçiren öğretmen Halil Serkan Öz, hayatını kaybetmişti.

CEM YILMAZ TWİTTER'DAN VALİ'Yİ ELEŞTİRMİŞTİ
Cem Yılmaz, olaydan hemen sonra davaya neden olan şu tweetleri atmıştı:
Yalova 1. Asliye Ceza Mahkemesinde hakkında “sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle hakaret” suçlamasıyla dava açılan Cem Yılmaz ile Selim Cebiroğlu duruşmaya katılmadı.
Mahkemede söz alan Cebiroğlu'nun avukatı Ali Ulvi Çağıran, sanığın cezalandırılması gerektiğini ifade etti. Sanıkça bugüne kadar ibraz edilenlerin dosya kapsamıyla bir ilgisinin olmadığını öne süren Çağıran, “Genellikle siyasi kişilerle ilgili kararlardır. Bu kişilerin kamuoyunda yer alan eleştirilere katlanma yükümlülükleri olabilir ancak kamu görevlisi şahısları küçük düşürücü ve aşağılayıcı beyanların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Atılı suçun unsurları oluşmuştur. Sanığın cezalandırılmasını istiyoruz.” dedi. 
Yılmaz'ın avukatı Çetin Yüksel ise savunmasında müvekkilinin beraatini talep etti. Cem Yılmaz'ın kamuoyuna mal olmuş, herkesçe bilinen biri olduğunu belirten Yüksel, şunları kaydetti: 
“Müşteki veya olayın tarafı diğer şahısla bir tanışıklığı yoktur. Kamuoyunda yer almış bir haberle ilgili görüşlerini paylaşmıştır. Bunları tweet atarak dile getirmiştir. Herhangi bir televizyon programı ve radyo aracılığıyla paylaşımı yoktur. Şimdiye kadar herhangi bir kimseye hakaret iddiasına dayalı bir davası bulunmamaktadır. Müvekkilimin yazmış olduğu tweet içerisinde herhangi bir hakaret beyanı yoktur. Bu nedenle müvekkilimin beraatine karar verilmesini talep ediyoruz.” 
Avukatların savunmalarının ardından Cem Yılmaz'ın “eleştiri ve düşünce açıklaması şeklindeki beyanların ötesinde hakaret kastının bulunmaması nedeniyle” üzerine atılı suçtan beraatine karar verildi. 
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir