Connect with us

Güncel

AB: Erdoğan bunu yapamaz!

Published

on

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean Claude  Juncker, Türkiye-AB ilişkilerine yönelik “Bizim onlara olduğu kadar Türkiye'nin  de Avrupa'ya ihtiyacı var.” dedi.
Juncker, İspanya'nın başkenti Madrid'e dün yaptığı resmi ziyaret  sırasında özel olarak kabul ettiği bir grup İspanyol gazetecinin sorularını  yanıtladı.
El Pais gazetesinin haberine göre, Juncker, Türkiye ve Avrupa Birliği  ilişkilerine değinerek “Bizim onlara olduğu kadar Türkiye'nin de Avrupa'ya  ihtiyacı var.” dedi.
Avrupa'daki sığınmacı kriziyle ilgili yöneltilen sorulara “Türkiye,  geri kabul anlaşmasını iptal etmeyecek.” yanıtını veren AB Komisyonu Başkanı,  “Erdoğan, Türk vatandaşlarının vizesiz Avrupa'ya seyahat edememelerinden dolayı  bizi suçlamayı bırakmalı. Türkiye, geri kabul anlaşmasında Brüksel'in talep  ettiği 72 kriteri yerine getirmezse bunun sorumluluğu bizim değildir.”  ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a “güvendiğini” belirten Juncker,  “Erdoğan, ülkesinin kıyılarını suç örgütlerinin ve insan tacirlerinin ellerine  bırakmayacaktır.” diye konuştu.
Öte yandan Juncker, AB'nin Rusya'ya karşı uyguladığı ekonomik  yaptırımlarda kararlı olduğunun altını çizerek, “Yaptırımların ne zaman son  bulacağına Rusya'nın atacağı adımlar karar verecek.” dedi.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir