Connect with us

Güncel

Amerikalı senatör ne yapıyor?

Published

on

McCain burada Amerikalı askeri yetkililer ve Kürt güçlerini ziyaret etti. WSJ'nin haberine McCain'in gezisine aşina ABD'li yetkililer, senatörün 2012 yılından beri Kürt güçleri tarafından kontrol edilen Türkiye sınırındaki Suriye kasabası Kobani'ye gittiklerini söyledi.
Bu arada, McCain'in Kürtlerin kontrolü altındaki Suriye'nin kuzeydoğusuna giden ilk ABD'li yetkili olduğuna inanılıyor.  ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) göre, Suriye'de 500 civarında Amerikan özel kuvvet askeri bulunuyor.

RAKKA OPERASYONU KONUŞULDU
Anadolu Ajansı'ndan geçen habere göre; McCain, Suriye'nin kuzeyindeki ABD askerlerini ziyaret etti. McCain'in sözcüsü, “Senatör McCain bu hafta Suriye'nin kuzeyinde konuşlu ABD güçleri ile DEAŞ karşıtı operasyonları ve Rakka'nın alınmasına ilişkin operasyonları görüşmek için Suriye'nin kuzeyine seyahat etti” denildi.
Sözcü, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Senatör McCain bu hafta Suriye'nin kuzeyinde konuşlu ABD güçleri ile DEAŞ karşıtı operasyonları ve Rakka'nın alınmasına ilişkin operasyonları görüşmek için Suriye'nin kuzeyine seyahat etti. Senatör McCain'in ziyareti, Irak ve Suriye'deki dinamik durumu değerlendirmek açısından önemli bir fırsattı. Başkan Trump, ABD'nin DEAŞ'ı yenme strateji ve planlarını haklı olarak gözden geçirme talimatı verdi. Senatör McCain, DEAŞ'ı kalıcı bir yenilgiye uğratma konusundaki yaklaşımlarımızı en uygun bir duruma getirme konusunda yönetim ve askeri liderlerle çalışmayı dört gözle beklemektedir.” – McCain'in PKK/PYD elebaşlarıyla da görüştüğü iddiası Amerikan Wall Street Journal gazetesi, Senatör McCain'in, PKK/PYD'nin 2015 yılında DEAŞ'tan aldığı Kobani'yi (Ayn el-Arap) de ziyaret ettiğini öne sürdü.
Gazete, John McCain'in, Kobani bölgesinde terör örgütü PKK/PYD'nin elebaşlarıyla görüştüğünü iddia etti.
ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) göre, Suriye'de 500 civarında Amerikan özel kuvvet askeri bulunuyor.
MCCAİN ARABİSTAN'A DA GİTTİ
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ABD'li Cumhuriyetçi Senatör John McCain'i kabul etti. Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre, başkent Riyad'daki El Yemame Sarayı'nda gerçekleşen görüşmede, iki ülke ilişkileri ele alındı.
Görüşmede, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ile ABD'nin Riyad Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Christopher Henzel da hazır bulundu.
Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı da olan McCain, Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından dün Suudi Arabistan'a gelmişti.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir