Bizi Takip Edin

EKONOMİ

“Milli Muharip Uçağı 2023’te hangardan çıkacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Milli Teknolojiler ve Yeni Yatırımlar Toplu Açılış ve Tanıtım Töreni’ne katıldı. Erdoğan, törende yaptığı konuşmada önemli açıklamalarda bulundu. 20 yılda yerli savunma sanayideki dönüşümü özetleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tam savunma sanayii için tüm imkanları seferber ettiklerini açıkladı. Milli Muharip Uçağının 2023 yılında hangardan çıkacağını belirten Erdoğan, savunma sanayii tesislerinden en önemli merkezi olan TEKNOHUB’ın da 15 bin kişiye istihdam sağlayacağını açıkladı.

Tarih

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tesislerinde gerçekleştirilen “Milli Teknolojiler ve Yeni Yatırımlar Toplu Açılış ve Tanıtım Töreni”nde konuştu.

“Asırlar boyunca dünyaya top, tüfek, gemi başta olmak üzere pek çok ürün ihracatı yapan Osmanlı Devleti’nin 18. yüzyıldan sonra bu alandaki öncülüğünü yitirmeye başladığını” söyleyen Erdoğan, “Cumhuriyetin ilk yıllarında Gazi Mustafa Kemal’in liderliğinde başlatılan kalkınma hamlesinde savunma sanayimiz özel bir yere sahiptir. Bu dönemde Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ, Şakir Zümre, Nuri Killigil gibi müteşebbislerin çabalarının maalesef iç ve dış engellemeler sebebiyle akamete uğradığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Barış Harekâtı dönemindeki ambargo ile devam eden gelişmelerin, kendi kendine yeten bir savunma sanayine olan ihtiyacı bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Erdoğan, “Halkımızın destek ve teveccühleriyle kurulmuş olan Silahlı Kuvvetlerimizi Güçlendirme Vakıfları eliyle hayata geçen ASELSAN, TUSAŞ, HAVELSAN, ROKETSAN gibi kurumlar bu sürecin ürünleridir” diye konuştu.

“SAVUNMA SANAYİ BÜTÇESİ 75 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ”

Hükümete geldiklerinde, savunma sanayinde de “artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” diyerek, gerekli adımları atmaya başladıklarını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bugün, Türk savunma sanayi Cumhurbaşkanlığına bağlı Savunma Sanayii Başkanlığımızın koordinasyonunda, yüklenicileri, araştırma kuruluşları, üniversiteleri, geliştirdiği özgün ürünleri ve ihracatıyla ülkemizin en önemli sektörlerinden biri haline gelmiştir. Nitekim ülkemizde 20 yıl önce sadece 62 olan savunma projesi sayısı bugün 750’yi geçerken, bu alanda faaliyet gösteren firmalarımızın sayısı da 56’dan 1500’e çıkmıştır. Aynı şekilde savunma sanayi projelerinin bütçesi 5,5 milyar dolardan 75 milyar dolara, sektörün yıllık cirosu 1 milyar dolardan 10 milyar dolara, ihracatımız 248 milyon dolardan 3 milyar 224 milyon dolara yükselmiştir.”

“GELECEĞİN HARP ORTAMINA ÜLKEMİZİ HAZIRLIYORUZ”

“Kendi savaş gemisini tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke arasında yer alıyoruz. İnsansız hava aracı (İHA), silahlı insansız hava aracı (SİHA) ve taarruzi insansız hava aracı (TİHA) üretiminde artık dünyanın ilk 3 ülkesi içindeyiz” diyen Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Şöyle bir geriye dönüp baktığımızda neler görüyoruz neler… İnsansız hava aracı istedik, vermediler. Biz de Bayraktar’ı, ANKA’yı, Akıncı’yı, Aksungur’u yaptık. Mühimmat istedik, vermediler. Biz de Mam’ı, Som’u, Teber’i yaptık. Füze istedik, vermediler. İHA’larda kullandığımız kameraya ambargo koydular. Sandılar ki böyle yapınca biz İHA’ları kullanamayacağız. Onu da kendimiz yaptık. Artık çıtayı daha yukarı çıkararak geleceğin harp ortamına da ülkemizi hazırlıyoruz. Araştırma, geliştirme yatırımlarımızı artırarak, yüksek teknoloji gerektiren sistemleri birer birer hayata geçiriyoruz. Sürü İHA’lar ve deniz platformlarından savaş yönetim sistemine, insansız araçlardan yapay zekaya, elektromanyetik sistemlerden lazer silahına, uydulardan uzay sistemlerine kadar savunma sanayinde olmamız gereken hangi teknoloji alanı varsa hepsinde varız.”

“MİLLİ MUHARİP UÇAK 2029’DA HAVA KUVVETLERİMİZDE OLACAK”

ATAK saldırı helikopterinin bir üst versiyonu “Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri” projesinin devam ettiğini aktaran Erdoğan, “Tamamen kendi mühendis ve teknisyenlerimizin alın teri ve akıl teri bu ürünlerle, ilk özgün helikopterimiz Gökbey’i bu sene teslim etmeye başlıyoruz. TUSAŞ’tan en büyük beklentimiz ise uçak teknolojisinde bizi dünyayla rekabet edebilir bir seviyeye çıkarmasıdır” dedi.

Eğitim uçağı Hürkuş’un teslimatlarının sürdüğünü, Türkiye’nin ilk jet motorlu uçağı Hürjet eğitim uçağının üretiminin de devam ettiğini dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Şimdi sıra ülkemizin en önemli savunma sanayisi projelerinden biri olan Milli Muharip Uçağımızda. Açılışını yapmak üzere bir araya geldiğimiz mühendislik merkezi Milli Muharip Uçak Projemizin inşallah kalbi olacaktır. Milli Muharip Uçağımızı inşallah 2023 yılında hangardan çıkarıp bütün dünyaya göstereceğiz. Özellikle ilk uçuşunu fazla geciktirmeden en kısa zamanda gerçekleştirmeyi planladığımız bu adım hızla devam ediyor ve 2025’te ilk uçuşu gerçekleştirilecek olan Milli Muharip Uçağımız test ve kalifikasyon süreçlerinin ardından Hava Kuvvetlerimizin vurucu gücü olarak 2029’da göklerdeki yerini alacaktır.”

“ARTIK DAHA PLANLI VE ORTA-UZUN VADELİ HAREKET EDECEĞİMİZ DÖNEME GİRİYORUZ”

Savunma sanayisini her zaman siyaset üstü bir alan olarak gördüklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ancak zaman zaman, özellikle son dönemde dozu artan bir şekilde bu konudaki çarpıtma ve yalan kampanyalarının, kimi zaman iftira derecesine varacak ölçüde artırıldığını görüyoruz. Arifiye’deki Tank Paleti Fabrikası ile ilgili söylenen yalanları yüzlerine vurmaktan biz bıktık ama onlar aynı yalanları tekrarlamaktan bıkmadı” diye konuştu.

İsim vermeden ASELSAN’ın satılacağı iddialarına değinen Erdoğan, “Son olarak bir milli savunma sanayi şirketimizin küresel ülkelere satıldığı yalanını dolaşıma soktular. Bu haberi, ilgili kuruluşlar başta olmak üzere herkes yalanlamasına rağmen tezvirata devam ediyor. Tabii biz, bu yalanların amacının söz konusu savunma sanayi kuruluşlarımıza sahip çıkmak değil, tersine ülkemizin savunma sanayi hamlelerini baltalamak olduğunu biliyoruz” dedi.

Daha sistematik hareket edeceklerini söyleyen Erdoğan, “Buradan tüm yalancılara, sahtekarlara sesleniyorum, biz ülkemize ve milletimize hizmet etmekten asla yorulmayacağız ama siz bir gün mutlaka yalanlarınızda boğulacaksınız. İşte buradan bir kez daha ilan ediyorum, savunma sanayinde artık daha planlı, daha sistematik ve orta-uzun vadeli hareket edeceğimiz bir döneme giriyoruz” ifadelerini kullandı.