Connect with us

Güncel

Dışişleri’nden kriptolu “ÇEKİLİYORUZ” açıklaması

Published

on

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ısrarlı “Musul'dan geri çekilmeyeceğiz” açıklamalarının üzerinden çok geçmeden Obama'dan gelen “Musul'dan çekilin” telefonundan sonra Dışişleri Bakanlığı'ndan akıllara ziyan bir açıklama geldi. Açıkça “Musul'daki askerimizi çekiyoruz” diyemeyen Bakanlık, adeta kriptolu bir basın açıklaması yaparak Musul'daki Türk askerinin geri çekilmeye başladığını dünya kamuoyuna duyurdu.
ABD Başkanı Barack Obama'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak, “Musul'daki Türk askerlerini hemeng eri çekin” demesinin üzerinden 24 saat geçmeden Dışişleri Bakanlığı'ndan resmi bir açıklama yapıldı. Açıklamada özetle Türk askerinin Musul'dan çekilme sürecinin başladığı anlatılmaya çalışıldı ama bunun anlaşılmaması iin adeta kriptolu bir ifade kullanıldı.
Dışişleri Bakanlığı açıklaması şöyle:
“DAEŞ'a karşı küresel koalisyonun kararlı bir üyesi olarak Türkiye, DAEŞ terör örgütünü bertaraf etmeye ve ortadan kaldırmaya yönelik müşterek çabaların daha yakın eşgüdümünü sağlamak için Irak'la işbirliğini sürdürmeye hazırdır. Türkiye Irak'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan desteğini teyid etmekte ve kuzey Irak'ta DAEŞ'e karşı mücadele eden Irak kuvvetleri için yürütülen eğitim faaliyetlerini desteklemek için yakın zamanda bölgeye intikal eden koruma güçleri konusunda Irak Hükümeti ile bir iletişimsizlik yaşandığını teslim etmektedir. 
İLETİŞİM KOPUKLUĞUNUN KAYNAĞI KUVVETLER
Türkiye, Irak tarafının hassasiyetini dikkate alarak ve DAEŞ'la mücadelenin gerektirdikleriyle uyumlu olacak şekilde, mevcut iletişim kopukluğunun kaynağını teşkil eden koruma kuvvetlerinin Musul vilayetinden intikali için başlayan süreci devam ettirecektir. 
DAEŞ'e karşı mücadeleye askeri katkılarını Irak Hükümeti ile eşgüdümlemeyi sürdürecek olan Türkiye, “DAEŞ'e Karşı Küresel Koalisyon”la işbirliğini derinleştirme konusundaki kararlılığını bu vesileyle bir kere daha teyid etmektedir.”
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir