Connect with us

Güncel

Pentagon’dan ABD’li albayın açıklamalarına yalanlama

Published

on

Pentagon sözcülerinden Matthew Allen, yaptığı yazılı açıklamada Albay Dorrian'ın böyle bir ifadeyi kullanmadığını vurgulayarak, “Kendisi brifinglerinde bu tür bir ifadeyi hiç kullanmamıştır; onun sözleri yanlış yorumlanmış olmalı” ifadelerini kullandı. 

“BU KONULARDA YORUM YAPMAMAYA DİKKAT EDER”
Açıklamada, Albay Dorrian'ın Türkiye'nin Irak'taki askeri varlığı ile ilgili konularda özellikle yorum yapmamaya dikkat ettiğini vurgulayan Allen, Amerikalı komutanın bu konuda Türkiye ile Irak arasında diplomatik diyalog görevinin bulunduğunu hatırlattı. Allen, “Biz, bu konunun Türkiye ve Irak hükümetleri arasında çözümlenecek diplomatik bir konu olduğuna inanmaya devam ediyoruz ve meselenin çözümünde diyalog yolunu destekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Irak yönetiminin isteği üzerine Türkiye, 2015 başında Musul'un Başika bölgesinde yerel gönüllülere askeri eğitim vermeye başlamıştı. Bugüne kadar yaklaşık 3 bin Musullunun eğitildiği kampta, eğitim ve güvenlik için yaklaşık 600 kişilik Türk askeri birliği bulunuyor. Irak Temsilciler Meclisi önceki gün aldığı karar ile Türkiye'nin Başika'daki askeri varlığının kabul edilmediğini duyurmuş, Ankara ise bu karara sert tepki göstermişti.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir