Connect with us

Güncel

Lozan tartışması dostluk konserlerini iptal ettirdi

Published

on

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Yatağan Belediyesi işbirliği ile 2. Geleneksel Stratonikeia Türk-Yunan Dostluk Konseri hazırlandı. Konser 8 Ekim Cumartesi günü Stratonikeia Antik Kenti’nde saat 19.00’da yapılacaktı. Etkinliğe Yunanistan’dan Mutart Halk Oyunları Grubu ile ses sanatçısı Anhippi katılacaktı.

EGE ADALARI TARTIŞILINCA YUNANİSTAN TAVIR KOYDU
Fakat karşı kıyıdan beklenmedik bir haber geldi. Yunanistan devlet makamları sanatçılara ve konsere katılmak isteyenlere Türkiye’ye gitme izni vermedi. Yunanistan’ın vatandaşlarına izin vermemesinin nedeninin Türkiye’de başlatılan Lozan ve Ege Adaları tartışması olduğu öğrenildi.
Lozan Antlaşması nedir? Lozan Antlaşması’nın şartları ve önemi!

BAŞKAN IŞIK : ÜZGÜNÜZ
Yatağan Belediye Başkanı Hasan Ahmet Işık, “Biz Ege’nin iki halkını birleştirmek, dostlukları pekiştirmek, ticari faaliyetleri geliştirmek ve belediyeler arası diyaloğu ilerletmek amacı ile daha önce de etkinlikler düzenlemiştik. Yarın için Muğla Valiliği ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin de desteği ile çok güzel bir organizasyona hazırlanmıştık. Bizim devletimiz tarafından hiçbir sorun çıkmadı ancak Yunan dostlarımız karşıdan kaynaklanan sorunlar nedeni ile gelemedi. Sebebini bize resmi olarak bildirmediler. Böylece dostluk konseri iptal edildi. Oysa o kadar hazırlık yapmıştık. Üzgünüz” dedi.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir