Connect with us

Güncel

Cenevre’de sinirler gerildi

Published

on

Birleşmiş Milletler’in (BM) liderliğinde İsviçre’nin Cenevre kentinde Suriye rejimi ve muhalif gruplar arasında 4’üncü kez yapılacak toplantıya, uluslararası toplumun büyük bir ilgisi var. Ateşkesin sağlanması ve Astana süreçlerinin ardından, ilk kez Cenevre’de siyasi geçiş, seçimler ve anayasa masaya yatırılacak. Heyetler dün akşamdan itibaren Cenevre’ye giderek, toplantıya yönelik hazırlık yapmaya başladı.

YÜZDE 20 KOZU
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, toplantı öncesinde, PYD ile ilgili gerilim yaşanıyor. Suriye topraklarının yaklaşık yüzde 20’sini kontrol ettiklerini ve kendileri olmadan gerçekleşecek Cenevre toplantısının geçersiz olacağını iddia eden PYD, Rusya ve BM nezdinde toplantıya katılmak için yoğun girişimlerde bulunuyor.
Reuters'ın haberine göre, PYD tarafından kontrol edilen SDF güçleri, Suriye'nin Deyr Ez Zor şehrinin il sınırlarına girdi. Açıklamayı yapan PYD kaynağı, ilerlemenin IŞİD'in elindeki Rakka'yı çevremele ve kentin Deyr Ez Zor ile bağlantısını koparma amacını güttüğünü söyledi.

‘ASLA KABUL EDİLEMEZ’
Türkiye ve muhalifler ise PYD’nin bu girişimine karşı yoğun bir diplomasi yürütüyor. Türkiye, bir terör örgütü olan PYD’nin Cenevre masasında yeri olmadığını, bunun asla kabul edilemeyeceğini vurguluyor. Daha önceki Cenevre görüşmelerine PYD temsilcilerinin katılacağı yönündeki haberler kriz yaratmış, Türkiye, PYD’nin katılması halinde görüşmelerden çekileceğini ve toplantıyı boykot edeceğini özel kanallardan BM’ye iletmişti. Yeniden böyle bir krizin yaşanmaması için Suriyeli muhalifler ve Türkiye yoğun bir diplomasi yürütüyor.

REJİM HEYETİNDE KÜRT VEKİL
Türkiye’nin Fırat Kalkanı Operasyonu’nu sert sözlerle eleştiren Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Esad rejimini temsil eden heyete başkanlık ediyor. Suriye Parlamentosu’nun Kürt milletvekili Omar Ose de rejimin heyetinde dikkat çeken isimlerden biri olarak görülüyor. Suriye muhalefeti askeri ve siyasi temsilcilerden oluşan 21 kişilik bir heyetle Cenevre’ye gidecek. Heyetin Başkanı Nasr al Hariri olacak. PYD muhalifi olarak bilinen Kürt Ulusal Koalisyonu’nun temsilcisi Fuad Aliko da muhalefetin heyetiyle aynı safta yer alıyor.

CIA ‘ILIMLI SAVAŞÇILARI’ TERK ETTİ
CIA’nın Suriye’nin kuzeybatısında uzun süredir Özgür Suriye Ordusu’nun bazı gruplarına verdiği desteği kestiği ortaya çıktı. Reuters’ın haberine göre Eğit-Donat programı çerçevesinde maaş, eğitim ve mühimmat yardımı yapılan gruplar bir aydır destek alamıyor. CIA’nın yardımları Türkiye üzerinden ulaştırdığı biliniyordu. Türkiye de Eğit-Donat programına destek veren ülkelerdendi.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir