Connect with us

MEDYA

Karargah Sedat Ergin’in başını yedi!

Published

on

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin'in görevinden alındığı öne süren Birgün, OdaTV ve Medyaradar internet siteleri , 61 yaşındaki gazeteci Ergin'in yerine, Hürriyet'in Genel Yayın Yönetmeni koltuğuna Fikret Bila'nın geçeceği yönünde kulisler olduğunu yazdı. Haberlerde Bila'nın adı geçse de tablonun henüz net olmadığı da ifade edildi.

CEM KÜÇÜK, SEDAT ERGİN'İN GÖREVDEN AYRILACAĞINI ÖNE SÜRMÜŞTÜ
Hürriyet'in büyük tartışma yaratan, “Karargah Rahatsız” başlıklı haberi hükümetin de tepkisini çekmişti. Habere soruşturma açılmıştı.
Hürriyet gazetesi cumartesi günü yayınladığı haberin arkasında dursa da bugün medya kulislerinde Türkiye medyasının “amiral gemisi” kabul edilen Hürriyet gazetesinin yönetiminde değişikliğe gittiği konuşuluyor.
Henüz gazete yönetimi teyit etmemiş olsa da 25 Ağustos 2014 tarihinden bu yana Hürriyet'in genel yayın yönetmenliği görevini üstlenmiş olan Sedat Ergin'in görevden alındığı belirtiliyor.
Gazeteci Cem Küçük, kişisel Twitter hesabından, söz konusu haberin “suç” olduğunu savunarak, Sedat Ergin'in Perşembe günü koltuğundan ayrılacağını iddia etmişti.

SEDAT ERGİN KİMDİR?
1957 yılında doğan Sedat Ergin, İstanbul'da Robert Kolej'i bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine girdi. Ankara SBF'nin diplomasi bölümünden mezun oldu.
Gazeteciliğe 1975 yılında Türk Haberler Ajansı (THA) Dış Haberler Servisi'nde başladı. 1976-1978 yılları arasında THA'nın Ankara Bürosu'nda diplomasi, Meclis ve Başbakanlık muhabirlikleri yaptı.
1979-1987 yılları arasında, Hasan Cemal'in yönetimindeyken Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosu'nda diplomasi muhabirliği görevini üstlendi.
1987 yılında Hürriyet'e transfer olan Ergin, gazetenin Washington Temsilciliği'ne getirildi. Yaklaşık 6 yıl süreyle bu görevi üstlenen Ergin, 1 Mart 1993 tarihinde Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilciliği'ne getirildi. Bu görevi sırasında yaklaşık 12 yıl yazdığı “Ankara'dan” köşesinde genellikle diplomatik  
ve siyasi gelişmeleri ele aldı. Hürriyet'teki görevinin yanı sıra yine Doğan grubu bünyesindeki CNN Türk'te “Ankara Kulisi” programının katılımcılarından oldu.
2005 Nisan ayında getirildiği Milliyet Genel Yayın Yönetmenliği görevinden, yaklaşık 4,5 yıl sonra, 2009 Eylül ayı sonunda, gazetenin tirajındaki düşüş nedeniyle alındı.
Milliyet gazetesi Doğan grubu bünyesindeyken yapılan bu operasyonun ardından tekrar Hürriyet'e dönen Ergin, köşe yazarlığını sürdürürken Ağustos 2014'te Hürriyet Genel Yayın Yönetmenliği'ne getirildi.
REFAHYOL koalisyonunun 28 Şubat sürecindeki çöküşünü anlatan “Fırtına” dizi yazısıyla 1997'de, 1 Mart tezkere krizine giden süreci anlatan “Bizden Saklananlar” dizi yazısıyla da 2003'te olmak üzere iki kez Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü'nü kazandı. Çalışmaları iki kez de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Gazetecilik Ödülü'ne değer görüldü.
Sedat Ergin, Özyeğin Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Canan Ergin ile evli.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir