Connect with us

Güncel

“Sen ne lalesisin!”

Published

on

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda yönetiminin,  kendisi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın ülkeye  girişini ve vatandaşlarla buluşmasını engellediğini hatırlatarak, bunun hesabının  sorulacağını söyledi. 
 
Çavuşoğlu, Fransa’nın Metz kentinde bulunan Metz Kongre Merkezi'nde  vatandaşlarla bir araya geldi. Vatandaşların salona sığmaması üzerine  üç ayrı  yerde konuşma yapan Çavuşoğlu, gündemdeki gelişmeler ve Türkiye’de yapılacak  referandum ve başkanlık sistemi ile ilgili bilgi verdi.
 
Salona girdiği anda vatandaşların “Vur vur inlesin, Hollanda dinlesin”  şeklinde slogan atmaları üzerine, sözlerine Hollanda ile dün akşam yaşanan kriz  hakkında açıklamalarda bulunarak başlayan Çavuşoğlu, “Bu sloganın vur kısmına  katılmıyorum ama dinlesin kısmına katılıyorum. İyi dinlesinler de Avrupa’nın  ortak değerlerinin ne olduğunu hatırlasınlar. Can kulağıyla dinlesinler de  Türkiye’ye ve Türklere diz çöktüremeyeceklerini öğrensinler” dedi.
 
 Hollanda yönetiminin, kendisi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı  Fatma Betül Sayan Kaya’nın ülkeye girişini ve vatandaşlarla buluşmasını  engellediğini kaydeden Çavuşoğlu, “Viyana Sözleşmesi'ne göre büyükelçilikler ve  başkonsolosluklar o ülkenin kendi toprağıdır. Benin bakanımın, benim toprağıma  girmesini engelliyorsun. Hem de büyükelçilik aracında. Diplomatik plakalı bir  araçta. Biz bunun altında kalır mıyız? Biz bunun hesabını soracağız. Özür dilesen  de dilemesen de biz bunun hesabını soracağız. Bunun karşılığını vereceğiz.”  ifadelerini kullandı.
 
Hollanda ve Avrupa’da bazı ülkelerin son dönemde Türkiye hakkında  takındıkları tavırların ardında Türk ve İslam karşıtlığı olduğunu kaydeden  Çavuşoğlu, “Direkt Türkiye ile ilgili, Türklerle ilgili, İslam karşıtlığı,  Türkiye karşıtlığı, Avrupa’da yaşayan, Hollanda’da yaşayan Türklere karşı  sistematik baskının bir göstergesidir.” şeklinde konuştu.
 
Çavuşoğlu, Hollanda yönetiminin açıklamalarına da tepki göstererek,  “Bir başbakan bu kadar küçülür mü? Bu kadar acziyet içinde olur mu? 'Wilders’in  elinden biraz oy alacağım' diye bu kadar aciz duruma düşer mi?” dedi.
 
Hollanda Başbakanı Marc Rutte’nin Hollanda aşırı sağ lideri Geert  Wilders’in söylemine teslim olduğunu belirten Çavuşoğlu, Avrupa’nın eski karanlık  günlerine doğru gittiğini vurguladı. Çavuşoğlu, “Irkçılık artıyor, yabancı  düşmanlığı artıyor, İslamofobi artıyor. Bugün Avrupa’da tarih sayfaları açılırsa  kimse kimsenin yüzüne bakamaz.” ifadelerini kullandı.
 
Çavuşoğlu Wilders'in açıklamaları için “Ne diyor açıklamasında? 'Buraya gelir laleleri görür, müzeleri görür. Ama Türklerle bir araya gelemez' diyor. Senin ülkendeki laleler nereden geldi? Sen ne lalesisin bilmiyorum ama bizim ülkemizde lalenin en güzeli var İstanbul'da. Bunu söyleyen bir ülkenin başbakanı. Bir başbakan bu kadar küçülür mü? Bu kadar acziyet içinde olur mu? Wilders'ın elinden oy alacağım diye bu kadar aciz duruma düşer mi?” dedi.
 
Referandum süreci ve anayasa değişikliğiyle ilgili bilgi veren Bakan  Çavuşoğlu, daha güçlü ve daha iyi yönetilen bir Türkiye’yi hedeflediklerini  kaydederek, Avrupa ülkelerinden örnekler verdi. Çavuşoğlu, düzenlemeye göre,  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin sadece dördünün  cumhurbaşkanı tarafından atanacağını belirterek, “Düne kadar demokrasinin  başkenti olduğunu söyleyen fakat faşizmin başkenti olan Hollanda’da HSYK  üyelerinin tamamı bir kişinin, adalet bakanının önerisi üzerine kral tarafından  atanır.” dedi.
 
Referanduma sunulan anayasa değişikliği ile Türkiye’nin bir sistem  değişikliğini gerçekleştireceğini belirten Çavuşoğlu, “Bu sistem güçlü olacak.  Açık söyleyeyim bu sistem Recep Tayyip Erdoğan sonrası Türkiye’nin sigortasıdır.  Bu, parti meselesi değil, devlet meselesidir. Bu sistemde hainlere yer yok.” diye  konuştu.
 
Strazburg’da bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin (AKPM)  uzun yıllar üyeliğini ve iki dönem başkanlığını yaptığını hatırlatan Çavuşoğlu,  Fransa yönetimine, halkla buluşma programı dolayısıyla teşekkür etti.
 
Bakan Çavuşoğlu, daha sonra Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve  Fransa’daki Türk başkonsolosları ile bir toplantı gerçekleştirdi.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir