Connect with us

Güncel

BM’den Kürdistan bayrağı açıklaması

Published

on

Irak'ın Kerkük kentinde Pazartesi günü Nevruz kutlamaları sırasında Kerkük Kalesi'ne IKBY bayrağı asılmasıyla başlayan gerginlik sürüyor.
Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in talimatıyla Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağı Irak bayrağının yanında göndere çekilmiş, Erbil'den yayın yapan Rudaw'ın haberine göre Kerim, Nevruz konuşması sırasında “Kürdistan bayrağı sadece Kürtlerin değil, aynı zamanda Arapların ve Türkmenlerin de bayrağıdır” demişti.
BM Irak Destek Misyonu'nun (UNAMI) konuyla ilgili açıklamasında Kerkük Valisi'nin Kerkük Kalesi'ne IKBY bayrağı dikme kararının endişe verici olduğu belirtilerek, Irak Anayasası'na göre Kerkük'ün Irak merkezi hükümetinin yetki alanında bulunduğu ve burada Irak bayrağı dışında bir bayrağın göndere çekilemeyeceği kaydedildi.
Açıklamada, “UNAMI, Kerkük'ü haklı bir şekilde memleketleri olarak tanımlayan ve IŞİD sonrası dönemde de birlikte yaşayıp birlikte çalışmak isteyen çok sayıda etnik ve dini grup arasında uyum ve barışçı birlikte yaşamı tehlikeye atabilecek tek taraflı adımlara karşı uyarmaktadır” ifadesine yer verildi.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir