Connect with us

DÜNYA

MİT Alman kumpasında

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Alman Haberalma Teşkilatı Başkanı Bruno Kahl’e verdiği yaklaşık 500 kişilik FETÖ’cü listesi, Türkiye’nin başına fena çorap örecek gibi görünüyor. Alman istihbaratı, darbeci FETÖ’cülerin takibinde işbirliği çerçevesinde Hakan Fidan’dan aldığı belgeleri, “Almanya’da casusluk faaliyeti yürüttüğü” gerekçesiyle MİT hakkında soruşturma başlattı.

Published

on

Federal Almanya Savcılığı, Almanya’daki FETÖ yanlılarına yönelik casusluk faaliyetlerinde bulunduğu şüphesiyle Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) karşı soruşturma başlattı.

Federal Savcılık sözcüsü Frauke Köhler, soruşturmanın başarısının Alman istihbaratının elindeki delillere bağlı olduğunu söyledi. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, “Doğruysa, bu çok ağır bir gelişme olur” dedi.

KABUL EDİLEMEZ

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ise “Alman toprakları üzerinde casusluk yapmak suç teşkil eder ve biz buna tahammül edemeyiz” açıklamasını yaptı. Maiziere şunları söyledi: “Bu tür casusluk aktivitelerini Alman istihbaratı takip ediyor. Her ülke bizim ülkemize gönderdiği istihbarat görevlisini bize bildirmek zorunda. Büyükelçiliklerde bildirilenin dışında görev yapanlar oturma iznini kaybeder. Suç unsuru varsa, savcılık devreye girer. Bu listeyi tek tek incelemek lazım. Bu, Türkiye, Almanya ilişkilerinin geleceği olamaz.”
Almanya’nın Aşağı Saksonya ve Kuzey Ren Vestfalya eyaletleri listedeki Türkleri “Türkiye’ye gitmeniz tehlikeli” diye uyardığını açıkladı.

GAZETENİN İDDİASI

Soruşturma, Alman ‘Süddeutsche Zeitung’ gazetesinin, NDR ve WDR televizyonlarıyla yaptığı ortak haber sonrasında geldi. Gazetenin iddiasına göre, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, şubatta Münih Güvenlik Konferansı’nda görüştüğü Alman Haberalma Teşkilatı (BND) Başkanı Bruno Kahl’e Gülen yanlısı 300 kişi, 200 dernek, okul ve kuruluşun adının yer aldığı bir liste verdi. MİT Müsteşarı , bu listeyi Almanya’da Gülen yanlılarının takibinde kendilerine yardımcı olmaları amacıyla verdi. Ancak BND Başkanı Kahl, listeyi hükümete ve iç istihbarat servisine sundu ve ardından Asayiş Şubesi ve Federal Savcılığa ihbarda bulundu.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir