Connect with us

DÜNYA

Ruhani: Suriye’nin yanındayız

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin bağımsız ülke olan Suriye’ye saldırısının uluslararası kurallar ve BM ilkelerine aykırı olduğunu belirterek, İran milletinin terörizm ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasında Suriye milletinin yanında olacağını söyledi.

Published

on

Ruhani, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat ile yaptığı telefon görüşmesinde ABD’nin Suriye saldırısında insani kayıplardan dolayı üzüntülerini bildirdi.

Ruhani, Suriye’nin BM ile kimyasal silahların yok edilmesi için yaptığı işbirliğine değinerek, Suriye hükümetinnin kimyasal silah kullanımı yönündeki idiaların temelsiz olduğunu belirterek, ‘’Bu saldırılar sadece son aylarda Irak ve Suriye’de ağır yenilgilere uğrayan teröristlere moral kazandırmaya yarayacaktır’’ dedi.

Suriye halkının tekfirci teröristler karşısındaki direnişine desteğini yineleyen Ruhani, ‘’ABD’nin füze saldırısı Suriye menfaatleri aleyhinde bir harekettir ve umarın tüm hürriyet yanlısı dünya ülkeleri bu saldırı ve tecavüzleri mahkum ederler’’ dedi.

Suriyeliler arasındaki barış müzakerelerini sekteye uğratmak için yapılan bu saldırının terörizmle mücadele ve Suriye geleceğinde etkisi olmayacağını ifade eden Ruhani, Suriye’de çözümün siyasi olabileceğini söyledi.

Ruhani, kimyasal silah kullanımının bağışlanamaz bir suç olduğunu belirterek, bu saldırının dünya kamuoyunu gerçeklerden saptırmak için olduğunu ifade ederek, ‘’Teröristlerin bu silahlardan yararlanarak diğerlerini itham etmelerine ve başkalarının da uluslararası kurallara aykırı hareket etmelerine izin verilmemelidir’’ dedi.

İran-Suriye ve Rusya arasındaki daha fazla koordinasyonun terörizm aleyhindeki mücadelede etkili olacağını vurgulayan Ruhani, ‘’Suriye’nin geleceğini teröristlere destek vererek kendi lehlerine çevirebileceğini düşünenler hata yapmaktalar’’ dedi.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat da İran’ın desteklerine teşekkür ederek, ‘’ABD saldırıları teröristlere verilen hezimetlerden sonra onlara moral sağlamak için yapılmıştır ve bu saldırıla Suriye halkının terörle mücadeledeki azminde etkisi yoktur’’ dedi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir