Connect with us

DÜNYA

Ve Peşmerge Kobani’de

Published

on

Kobane'deki kaynaklar BBC Arapça bölümüne peşmergenin Kobane'nin dört kilometre batısındaki cepheye doğru ilerlediğini söyledi.

Türkiye hükümeti Iraklı Kürtlerin Kobani'ye Türkiye topraklarından geçmesine geçen hafta izin vermişti. Sınırın Türkiye tarafında bir araya gelen yaklaşık 150 Iraklı Kürt savaşçı son üç gündür bekletiliyordu.

Muhabirler peşmergenin Cuma gecesi zırhlı araçlarla koruma altında 12 cipten oluşan bir konvoy halinde Kobane'ye doğru yola çıktığını bildirdi. 150 kişinin toplu halde mi geçiş yaptığı yoksa bir kısmının halen Türkiye'de mi kaldığı kesinlik kazanmadı.

Suriyeli Kürtler son altı haftadır IŞİD'in kuşatması altındaki Kobani'yi savunmak için çarpışıyor. Çatışmalarda 800 kadar kişi can verdi.

Kobani ve çevresinden kaçan 200 bini aşkın sivil Türkiye'ye sığınmış durumda.

Bu hafta başında peşmergeden 10 kişilik bir ön grup, keşif için Kobane'ye girip çıkmıştı. Bu esnada Suriyeli Kürtlerle savaş stratejisini ele aldıkları belirtiliyor.

Kobani Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim AP ajansına yaptığı açıklamada peşmergenin gelişinin Kürtlere moral verdiğini söyledi.

Iraklı Kürtlerin yanlarında makineli tüfek ve tanksavar füzesi ile Kobani'ye geçtiği düşünülüyor.

Amerika önderliğindeki koalisyon IŞİD'e karşı Kürtlere hava saldırılarıyla destek veriyor.

Amerikalı askeri yetkililer Kobani ve çevresinde Perşembe ve Cuma günleri dört hava saldırısında bulunduklarını ve ''bir IŞİD binası ile dört IŞİD mevzisini vurduklarını'' söylediler.

BBC Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir