Connect with us

DÜNYA

Orta Doğu’da DEVLETLER OYUNU yeni başlıyor

Published

on

Suriye'de iç savaş çıktığı günden buyana sessizliğini koruyan İsrail, geçtiğimiz günlerde sessizliğini bozarak, Beşar Esad'a dolaylı destek verdi. İsrail'le birlikte harekete geçen ve yıllardır Suriye'ye silah satan Rusya da bugün ilk kez Esad muhaliflerini bombaladı. ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin hemen her gün bombardımana tuttuğu Suriye topraklarında kimin eli kimin cebinde noktasına gelinirken burnumuzun dibinde çok uluslu bir savaşın eşiğinde olan Türkiye de ilk kıvılcımı Güneydoğu'da çakılan bir iç savaş provasının tam ortasında. Birileri PKK üzerinden bölgede Kobani benzeri yüzlerce çatışma merkezi oluşturma gayretinde. Ankara ise “Nasıl olsa Devlet üstesinden gelir” gevşekliği ile 1 Kasım seçimlerine odaklanmış durumda. Özetle birileri basurlu poposu incinmesin diye yaldızlı koltuk peşinde koşarken pek çok insanın canın yanacağı asıl süreç şimdi başlıyor.
İşte özetle böyle bir tablo içinde Rusya parlamentosunun üst kanadı, Rus askerlerinin yurt dışında görevlendirilmesine oybirliğiyle onay verdi. Bu gelişmeden birkaç saat sonra ise CNN'e konuşan bir ABD'li yetkili, Rusya'nın Humus yakınlarında ilk hava operasyonunu gerçekleştirdiğini açıkladı.
Söz konusu yetkili operasyondan önce Moskova'nın Washington'a haber verdiğini, ancak hangi bölgelerin vurulacağı konusunda bilgilendirme yapmadığını aktardı.
Suriye'nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad ise Rusya'nın hava operasyonlarında yalnızca IŞİD'i değil, tüm terörist grupları hedef almasını umduklarını söyledi.
Sputnik'e konuşan Haddad, ''Rusya Hava Kuvvetleri Suriye'deki tüm terörist gruplara saldıracak. Bunlara IŞİD ve El Nusra Cephesi de dahil'' ifadelerini kullandı.

PUTİN'İN TEKLİFİ KABUL EDİLDİ
Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı Federasyon Konseyi,öğle saatlerinde, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Rus askerlerinin yurt dışında kullanılmasına ilişkin teklifine izin vermişti. Kremlin İdaresi Başkanı Sergey İvanov, söz konusu kararın Suriye'yle ilgili olduğunu açıklamıştı.
İvanov, Rusya ve Suriye'nin, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın Putin'e mektupla ilettiği talebi üzerine, terör örgütü IŞİD'e karşı hava operasyonları düzenleyeceğini bildirdi.
Operasyonun amacını “IŞİD'e karşı Suriye ordusuna sadece hava desteği sağlamak” olarak açıklayan İvanov, Rus ordusunun operasyonlarda hangi silahları kullanacağına ilişkin bilgi vermedi.
İvanov, kararın sadece hava operasyonlarını kapsadığını vurgulayarak, Rus askerlerinin karada kullanılmayacağını ifade etti.
Rusya Devlet Başkanı Putin, New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'ndan döndükten sonra Rusya Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya davet etmişti. Putin, Rus askerinin sınır ötesinde kullanılmasına izin veren tezkere çıkartılması için parlamentoya teklif vermişti.

ABD'DEN İLK TEPKİ
Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi'nin Devlet Başkanı Putin’e Suriye’ye asker gönderme izni vermesinin ardından Washington adına ilk tepki ABD’nin Moskova Büyükelçiliği'nden geldi. Elçilikten yapılan açıklamada, “ABD’nin haberi var. Zaten Putin ile Obama görüştüklerinde IŞİD ile mücadelenin ortak çıkar olduğu hususunda anlaşmıştık” 

RUSYA'DAN SÜRPRİZ HAMLE
Bugün Fox News'e konuşan üst düzey ABD’li bir yetkili, Rus diplomatların ABD'ye ait savaş uçaklarının Suriye hava sahasından çıkması talimatını içeren resmi bir girişimde bulunduğunu söylemişti. Söz konusu yetkili, Rus uçaklarının Suriye hava sahasında uçtuklarını da sözlerini ekledi. Ayrıca ABD ordusundan kaynaklar, Fox News'a yaptıkları açıklamada, ABD uçaklarının Rusya'nın talebine riayet etmediğini aktardı.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir