Connect with us

DÜNYA

Rusya bu kez Hazar’dan vurdu

Published

on

Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, televizyonda yayınlanan bir toplantı sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Hazar Denizi’ndeki 4 Rus savaş gemisinin Suriye’deki IŞİD’e karşı 26 roket atışı başlattığını söyledi. 
Rus bakan, saldırı sırasında vurulan 11 hedefin imha edildiğini kaydederek, “Hazar filosundaki 4 destroyer, bu sabah 11 hedefe 26 kalibre füze başlattı” dedi. Tüm hedeflerin imha edildiğini aktaran Rus Bakan, “Hazar Denizi’nden yaklaşık bin 500 kilometre uzaklıkta yüksek hassasiyetli füze atışı başlattık ve askeri endüstriyel kompleks içindeki tüm hedefleri vurduk” ifadelerini kullandı. 
Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, Suriye’deki IŞİD’e karşı hava saldırısı başlatılan 30 Eylül’den bu yana 112 hedefin vurulduğunu belirterek, operasyonların yoğunluğunun arttığını kaydetti. Shoigu, “23 uçak, bu sabah militanlara ait mevzileri vurarak hava saldırılarına devam etti. 30 Eylül’den bugüne 19 kumanda kontrol merkezi, 12 silah deposu, 71 donanım parçası, tesis ve patlayıcı üretimi için kullanılan merkez imha edildi” açıklamasını yaptı.
Suriye’deki IŞİD’e karşı hava saldırıları yürüten Rus ordusunu öven Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, “Suriye’deki hava saldırılarını yürüten pilotların yanı sıra Hazar Filosunda görevli denizcilere de hassas silahlarını da kullandıkları için özel olarak teşekkür etmek istiyorum” dedi. Vladimir Putin erken sonuçlara varılmaması konusunda uyarıda bulunarak, “Terör karşıtı operasyonların ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Sonuca varmak için oldukça erken” dedi. Rus lider, Savunma Bakanı Shoigu’ya ABD, Türkiye, Suudi 
Arabistan, İran ve Irak ile işbirliğini sürdürme talimatı verdi.
Rusya, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın askeri yardım talebi üzerine Suriye’deki IŞİD’e karşı 30 Eylül’de hava saldırılarına başlamıştı. 
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir