Connect with us

DÜNYA

Diyarbakır Sur’da dev operasyon

Published

on

Diyarbakır'ın Sur ilçesinin 6 mahallesi ile bir caddesinde 4 gündür süren sokağa çıkma yasağı dün sona erdi. Yasak süresince şiddetli çatışmaların sürdüğü ilçede, PKK'lı teröristlerin yarattığı tahribatın boyutu da ortaya çıktı. Birçok işyeri ve evin yanı sıra tarihi bir cami de hasar gördü. 

KİLİSE VE CAMİLERİ ÜS YAPTILAR
 
Operasyon kapsamında Dabanoğlu, Fatih Paşa, Cevat Paşa, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahalleleriyle Gazi Caddesi'nde açılan onlarca hendek ile bomba tuzaklı barikatlar kaldırıldı. Teröristlerin Kurşunlu Camisi, Diyarbakır Ermeni Katolik Kilisesi ve bazı kiliseleri üs olarak kullandığı tespit edildi. Mardin Dargeçit'te de 3 gün uygulanan sokağa çıkma yasağının sona ermesiyle birlikte PKK'nın yol açtığı tahribat da gün yüzüne çıktı. 40'a yakın ev ve işyeri harap oldu. Teröristlerin ameliyathane olarak kullandığı tespit edilen bir eve de operasyon düzenlendi. Kanlı bez parçaları ile tıbbi malzemeler ele geçti. 
PROVOKATÖRLER SAHNEYE ÇIKTI 
Ankara'daki terör saldırısını bahane eden marjinal sol gruplar ise Türkiye'nin birçok şehrinde eylemler düzenledi. Kitlelerin öfkesini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile AK Parti'ye yönlendirmek isteyen provokatörler de boş durmadı. Cenaze törenlerinde Erdoğan ve hükümet aleyhine sloganlar atılırken, acılar üzerinden terör örgütünün propagandası yapıldı. 
BAŞKANLARA TUTUKLAMA 

Terör örgütünün gençlik yapılanmasıyla sözde 'özerklik çağrılarına' yönelik operasyonlar da sürdü. Iğdır'da aralarında belediye eş başkan ve yardımcılarının bulunduğu 10 kişiden 6'sı tutuklandı. Van'ın Erciş ilçesinde de Belediye Başkanı Diba Keskin ile HDP İlçe Eş Başkanı Seval Çadırcı tutuklandı. 
“ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN”
Sur'daki operasyon sırasında güvenlik güçlerinin yanına gelen vatandaşlar, teröristlerin yakalanmasından duydukları sevinci anlattı. Hendeklerin kapatıldığı sırada polislerin yanına gelen yaşlı bir kadın ise, “Allah sizin yardımcınız olsun” dedi. 
Yakıp yıktılar
YAKIP YIKTILAR

Ankara'da 97 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırıyı bahane eden HDP ve terör örgütü yandaşları Diyarbakır'da 3 ilçeyi yakıp yıktılar. Bağlar, Yenişehir ve Kayapınar ilçelerinde toplanan gruplar, kaldırım taşlarını söküp, çöp konteynırlarını caddelere attı. Bazı otobüs duraklarının da camlarını kıran göstericiler, Emek ve Sunay caddeleri ile Peyas Mahallesi'nde yolları kapattı.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir