Connect with us

DÜNYA

Bakteriler de konuşuyormuş!

Published

on

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre, bakteriler birbiriyle ”konuşuyor.” Yani , insan beynindeki sinir hücreleri gibi bakteriler de elektrik sinyalleri ile iletişime geçiyor.
Bakteriler, insanları hasta eden tek hücreli, ilkel organizmalar. En azından şimdiye kadar böyle görülüyordu. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştıma, bakterilerin sanıldığı kadar ilkel olmadığını ortaya koydu.
Buna göre bakteriler, eylemlerini koordine etmek için birbiriyle ”konuşuyor”. Tıpkı, insan beynindeki sinir hücreleri gibi. Araştırmacılar, tek hücreli organizmaların elektrik sinyalleri ile iletişime geçtiğini tespit etti.
Aynı koloni içindeki milyarlarca bakterinin, iyon adı verilen elektrik yüklü potasyum parçacıkları yaydığı anlaşıldı. Bu sayede merkezden çevreye doğru bilgi akışı sağlandığı ve koloninin, mikrobik bir beyne sahipmişçesine hareket edebildiği belirtildi.
KEŞİF BAKTERİLERLE MÜCADELE AÇISINDAN ANLAMLI
Farklı kolonilerin birbiriyle iletişim kurduğuna dair iddialar da var. 
Peki bu keşif neden önemli?
Bilim insanları keşfin, antibiyotiğe dirençli olanlar da dahil bakterilerle mücadelede tıbbın elini güçlendireceği görüşünde.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir