Connect with us

DÜNYA

Almanya’dan jet hızıyla mülteci iadesi

Published

on

Başbakan Angela Merkel, kurulacak 5 özel merkezde ülkede kalma şansı düşük olan sığınmacıların taleplerinin ele alınacağını açıkladı. Almanya Başbakanı Merkel, “İleriye dönük olumlu ve önemli bir adım attık” dedi. 
Başbakan Merkel ve Sosyal Demokrat lider Sigmar Gabriel, düzenledikleri basın toplantısında, insanların ülkelerinden kaçmalarına yol açan nedenlere eğilmenin ve AB'nin dış sınırlarını güven altına almanın önem taşıdığını vurguladılar.
Merkel'in partisi Hristiyan Demokratlarla, ortakları Sosyal Demokratlar, haftalardır plan üzerinde görüşüyordu.
Beş özel merkezde, güvenli sayılan ülkelerden gelen, Almanya'ya yeniden girmekten men edilen ve işbirliği yapmaya yanaşmayan mültecilerin dosyaları ele alınacak.
Hızlandırılmış sığınma başvurusunda, taleplerin ele alınması aylarca sürmeyecek ve sadece bir hafta içinde halledilecek. Kararın temyizi de yalnızca iki hafta içinde tamamlanacak. 
Bu sığınmacıların çoğunun sınır dışı edilecekleri tahmin ediliyor. Almanya bu yıl en az 800 bin sığınmacı almayı bekliyor. Daha önce Avrupa Komisyonu 2017 sonuna dek Avrupa'ya 3 milyon mülteci gelmesinin beklendiğini bildirmişti.
Avrupa'nın büyük sayıda sığınmacı akınına uğraması AB çapında, mülteci kriziyle nasıl baş edilmesi gerektiği konusunda anlaşmazlık yarattı. BM, hava koşullarının kötüleşmesine rağmen tehlikeli deniz yolculuklarıyla Avrupa kıtasına mülteci akınının azalmadığını kaydediyor.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir